banner39

Macron: İki devletli çözüm umudu gittikçe tehlikeye giriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Ortadoğu barışı müzakere sürecine hız verilmesi gerekiyor. Başka hiçbir tutarlı alternatifi olmayan iki devletli çözüm umudu gittikçe tehlikeye giriyor." dedi.

Avrupa 06.07.2017, 10:27 06.07.2017, 10:27
Macron: İki devletli çözüm umudu gittikçe tehlikeye giriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ortadoğu barışı müzakere sürecine hız verilmesi gerektiğini belirterek, başka hiçbir tutarlı alternatifi olmayan iki devletli çözüm umudunun gittikçe tehlikeye girdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron, resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa'ya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'de yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, 2014'ten sonra kesilen barış görüşmelerinin yeniden başlayabilmesi için girişimde bulunacaklarını bildirirken, Abbas da Haziran 2016'da ve bu yılın başında Paris'te toplanan uluslararası konferansı hatırlatarak, "Cumhurbaşkanı Macron'dan Fransa'nın bu rolünü sürdürmesi talebinde bulundum." dedi.

"Barışın, uluslararası hukuka göre ve geçerli bir devlete sahip olacak şekilde Filistinlililerin yasal haklarının yerine getirilmesi ile mümkün olacağını" vurgulayan Macron, İsrail'in sürdürdüğü yasa dışı ve uluslararası hukuka aykırı yayılmacı politikaların, müzakerelerin devamını getirecek ortak güveni olumsuz etkilediğini ifade etti. Macron, bu konuda Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'deki son gelişmelerin kaygı verici olduğunun altını çizdi.

Siyasi belirsizliğin umutsuzluğu ve aşırıcılığı beslediğini aktaran Macron, bunu yenmek için geçerli ve güçlü bir dinamiğe ihtiyaç olduğunu ve gerekli inisiyatifi Fransa'nın ortaya koyacağını dile getirdi.

Ramallah'ta eğitim-öğretime başlayacak bir Fransız lisesi ile ilgili anlaşmaya imza atan iki lider, ABD Başkanı Donald Trump'ın barış müzakereleri ile ilgili çabalarını desteklediklerini belirtti.

ABBAS: TRUMP İLE MASAYA OTURACAĞIZ"

Filistin Lideri Abbas, "Başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırlarını temel alan bağımsız bir Filistin Devleti'ni ortaya çıkaracak tarihi barışı sağlamak amacıyla Trump ile masaya oturacağız fakat hala İsrail tarafının yanıtını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Bu arada, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun da bu ayın ortalarında Paris'i ziyaret etmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?