Fransa'da Macron özür dileyecek iddiası

Fransız basınının Elysee Sarayı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Macron yarın akşam "sarı yelekliler"e ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulunacak. Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD Başkanı Donald Trump'a tepki gösterdi

Fransa'da Macron özür dileyecek iddiası

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yarın "sarı yelekliler" ile ilgili açıklama yapması bekleniyor. Medyada Macron'un özür dileyeceği ve vergi indirimine yönelik yeni bir plan açıklayacağı iddiaları yer alıyor. 

Haberlerde, Macron'un konuşmasında "sarı yelekliler"in de talep ettiği yeni kararlar duyurabileceği ifade edildi. 

"Sarı yelekliler" bir süredir Macron'dan konuşma yapmasını ve taleplerini yerine getirmesini bekliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sabah saatlerinde ise sendika temsilcileriyle görüşmesinin beklendiği belirtildi.

TRUMP'A KIZDILAR

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalara cevaben, Trump'ın, Fransa'nın işlerine karışmaması gerektiğini belirtti.

Le Drian, Fransız basınına yaptığı açıklamada, "Donald Trump'a söylüyorum. Biz ABD'nin tartışmaları içinde yer almıyoruz. Bizi ulusumuzla baş başa bırakın." ifadelerini kullandı. Fransız Bakan, Trump'ın, Fransa'nın işlerine karışmaması gerektiğini söyledi.ABD Başkanı Donald Trump, Paris'teki "sarı yelekliler"in gösterilerine ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ülkesinin çekildiği ve iklim değişikliğiyle küresel mücadeleyi hedefleyen Paris Anlaşması'na atıfta bulunarak, "Anlaşma, Paris'te işe yaramadı." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fransa'nın her yerinde protestolar ve kargaşa olduğunu belirten Trump, "İnsanlar, çevreyi korumak adına üçüncü dünya ülkelerine büyük meblağlar ödemek istemiyor. 'Trump'ı istiyoruz' sloganları atıyorlar. Fransa'yı seviyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "sarı yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü. 

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor. 

"Sarı yelekliler"in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunun yeterli olmadığını savunarak gösterileri sürdüreceklerini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 23:54
YORUM EKLE

banner39