banner39

Macron'un 'Sarı Yelekliler'le başı dertte

Fransa'da akaryakıt protestoru gerçekleştiren ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını isteyen 'Sarı Yelekliler' ile polis arasında atışma yaşanıyor. Polis biber gazıyla müdahale etti

Avrupa 01.12.2018, 14:27 01.12.2018, 20:17
Macron'un 'Sarı Yelekliler'le başı dertte

Fransa'da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden Sarı Yelekliler,  bugün de polis barikatlarını aşarak Şanzelize Caddesi'ne girdi. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği ve gözaltılar olduğu belirtiliyor.

Fransa İçişleri Bakanı, "Göstericilerin arasında 1.500'den fazla provakatör var." açıklamasında bulundu. 

Fransa'da 'Sarı Yelekliler' eylemi için İçişleri Bakanlığı bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi ve TOMA gönderdi. Polisin bugünkü müdahalesinin ardından, gözaltı sayısının 63'e çıktığı belirtildi.

Ülkede "Sarı yelekliler" adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20'den fazla artması üzerine yaklaşık 10 gündür ülke genelinde gösteriler düzenliyor.

Ülke genelinde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 141’i güvenlik görevlisi 780 kişi yaralanmış, 794 gözaltına alınmış ve 9 kişi hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir süredir, göreve geldiği günden bu yana yürüttüğü reformların ülkedeki zenginleri daha da zengin ettiği, orta ve alt gelirli insanların ise yaşamlarını zorlaştırdığı yönünde eleştiriliyor.

Fransa'da yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 84'ü "sarı yeleklileri" destekliyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?