banner15

Macron'un danışmanından protestoculara dayak

Paris’te savcılar hükümet karşıtı protestolarda göstericilere saldırdığı gerekçesiyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik danışmanlarından Alexandre Benalla hakkında ön hazırlık soruşturması başlattı

Macron'un danışmanından protestoculara dayak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik danışmanlarından Alexandre Benalla'nın, 1 Mayıs gösterileri sırasında eylemcilere şiddet uyguladığı görüntüler ortaya çıktı.

Fransa’nın başkenti Paris’te savcılar hükümet karşıtı protestolarda göstericilere saldırdığı gerekçesiyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik danışmanlarından Alexandre Benalla hakkında ön hazırlık soruşturması başlattı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre savcılar, davayı "kamu görevlisi olan bir kişi tarafından işlenen potansiyel bir şiddet eylemi" olarak değerlendiriyor.

Konu hakkında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan da açıklama yapıldı. Açıklamada polis memuru olmayan ve daha önce koruma olarak çalışan Benalla'ya resmi tatil olan 1 Mayıs'taki 'polis operasyonlarını gözlemleme' izni verildiği belirtildi.

Açıklamada Benalla'nın olayın ardından 2 haftalığına (4-19 Mayıs) ücretsiz olarak açığa alındığı ve Macron'un seyahatlerinde güvenliği organize etme görevini artık yapmayacağı aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bruni Roger-Petit basına yaptığı açıklamada "Bu yaptırım kabul edilemez bir davranışı cezalandırmak için uygulandı ve bu kovulmadan önceki son uyarıydı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik International

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 07:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48