Madenci isyanı Madrid'e ulaştı

İspanya'da hükümetin tasarruf önlemleri kapsamında maden sektöründe uygulayacağı kesintileri Mayıs ayından bu yana protesto eden madenciler, Madrid’in ünlü Sol Meydanı’nda biraraya geldi.

Madenci isyanı Madrid'e ulaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya’da hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto için 22 Haziran’da iki koldan yürüyüş başlatan maden işçileri, dün akşam başkent Madrid’e ulaştı. Asturias ve Aragon bölgelerinden yola çıkarak 400 km yol kateden madenciler, Madrid’in ünlü Sol Meydanı’nda buluştu.

Günlerdir kavurucu sıcaklara rağmen yürüyerek seslerini duyurmaya çalışan yüzlerce madenci, başkentliler tarafından coşkuyla karşılandı.

Mayıs ayından bu yana grev yapan işçiler, hükümetin tasarruf önlemleri kapsamında maden sektöründe uygulayacağı kesintileri protesto ediyor.

Madenciler, sektörün yüzde 63’üne darbe vuracağını savundukları kesintiler yüzünden 30 bin kişinin de işsiz kalacağını belirtiyor.

Kömürcülük sektörüne yönelik teşvikler 301 milyon Euro'dan 111 milyon Euro'ya indirilmişti.

Hükümet ise küçük ve kâr getirmeyen bir sektöre orantısız bir şekilde yüksek teşvikler ödendiğini savunuyor.

KEMER SIKMA PAKETİ

İspanya Başbakanı Mariano Mariano Rajoy bugün Parlamento'da bütçe açığını kapamaya yönelik yeni kemer sıkma önlemlerini açıklayacak.

Rajoy, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, işsizliğin yüzde 24'e çıktığı ülkede yeni kemer sıkma önlemlerinin yolda olduğu uyarısında bulunmuştu.

Önlemler kapsamında Katma Değer Vergisi'nin yükseltilmesi ve sosyal güvenlik ödeneklerinde kısıntıya gidilmesi bekleniyor.

Euro bölgesi maliye bakanları zor durumdaki İspanya bankalarına ilk aşamada 30 milyar Euro kredi verileceğini açıklamıştı. Ayrıca İspanya'ya bütçe hedeflerini tutturması için verilen süre bir yıl uzatılmıştı. Kemer sıkma önlemleri bu yardımların karşılığı olarak uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 10:40
banner53
YORUM EKLE

banner39