banner39

Mafyadan Papa'ya mesaj

Papa'nın, İtalya'da uyuşturucu mafyasının kontrolündeki bölgeye yaptığı ziyarette sarf ettiği sözler, mafya üyelerinin kiliseyi boykot etmelerine neden oldu. Ayrıca, 'N'drangheta' isimli örgüt, dini bir yürüyüşün rotasını değiştirdi.

Avrupa 07.07.2014, 23:47 07.07.2014, 23:47
Mafyadan Papa'ya mesaj

İtalya'nın gündeyindeki Calabria Bölgesi'nde dini bir yürüyüşün mafya babasının evinin önünden geçirilmesi ülkede tartışmalara yol açtı. 

Calabria'daki Oppido Mamertina kentinde kilisenin organize ettiği Hazreti Meryem'i anma yürüyüşü, bölgede uyuşturucu trafiği ile organize suç konusundaki kötü siciliyle bilinen mafya ve adli suç örgütü "N'drangheta" tarafından manipüle edildi. 

Dini yürüyüşün rotasının değiştirerek, bir cinayet davasında hüküm giyen ancak sağlık sorunları sebebiyle evhapsinde tutulan 82 yaşındaki mafya babası Peppe Mazzagatti'nin evinin önünden geçirilmesi, bölgeyi iki hafta önce ziyaret eden ve mafyaya sert sözler sarfeden Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'a mesaj olarak yorumlandı.

"N'drangheta"nın kalesi gibi görülen bölgeyi ziyaretinde Papa, mafyaya "Onlar, Tanrı birliği içinde olmayanlardır. Onlar, aforoz edilenlerdir" sözleriyle yüklenmişti. 

İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Calabria'daki törende yaşananları "içler acısı" olarak nitelendirirken, bakanlık konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?