banner39

Mahkeme göçmenlere Alman ismi vermedi

Göttingen şehrinde isim ve soyisimlerini değiştirerek Alman isimleri almak isteyen Azerbaycan asıllı mülteci ailenin başvurusu mahkeme tarafından reddedildi

Avrupa 10.05.2012, 14:18 10.05.2012, 18:18
Mahkeme göçmenlere Alman ismi vermedi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Göttingen şehrinde iltica eden Azeri asıllı bir aile üç çocuklarıyla birlikte tamamen 'entegre' olmak amacıyla Alman isim ve soyismi almak istedi. Belediye idaresi bu isteğini geri çevirince Azeri aile mahkemeye başvurdu. Göttingen İdare Mahkemesi de aileyi haksız bularak Alman ismi almak zorunda olmadıkları kararına vardı.

İlticası kabul edilen ailenin isim değişikliğine izin vermeyen mahkeme kararına gösterilen gerekçede bir ismin yabancı kaynaklı olmasının ve Alman ismine benzememesinin değişiklik için geçerli bir neden olmadığı belirtildi.

Mahkeme açıklamasında, işyerlerinde olduğu gibi Alman toplumu içerisinde yabancı isim taşıyanların ayrımcılığa maruz olabileceği, ancak bunun toplumun gelişmesinde görülen bir hata olduğu ve bununla mücadelenin mahkemenin görevi olmadığı bildirildi.

İdare mahkemesi, Azeri ailenin isimlerinin diğer yabancı isimlerden çok farklı olmadığı, yazılmasında ve okunmasında da özel bir problem teşkil etmediği, ayrıca anlamları itibariyle de sıkıntı doğurabilecek durumda olmadıkları kanaatine vardı. Çocukların ön isimlerinin de İslam inancını ifade eden isimler olmasının da diğerleri için bir zorunluluk ortaya koymadığından herhangi bir sorun teşkil etmediği vurgulandı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?