banner39

Mahkemeden Salah'a sevindirici haber

İngiliz'de İsrail'deki İslami Hareket'in lideri Şeyh Salah'ın şartlı tahliye kararının bozulması talebi reddedildi

Avrupa 28.07.2011, 12:53 28.07.2011, 13:26
Mahkemeden Salah'a sevindirici haber

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de temyiz davalarına bakan Yüksek Mahkeme, İngiliz hükümetinin, İsrail'deki İslami Hareket'in lideri Şeyh Raad Salah'ın şartlı tahliye kararının bozulması talebini reddetti.

Yargıç Stadlen dün verdiği kararda, İngiliz hükümetinin Salah'ın tekrar gözaltına alınması isteğini reddederek, şartlı tahliye koşullarının değişmediğine hükmetti.

Londra'da gözaltına alınan ve önceki hafta şartlı tahliye edilen 52 yaşındaki Şeyh Salah'ın, İngiltere'den sınır dışı edilmesi isteniyor.

Eylül ayında görüşülmesi beklenen sınır dışı duruşmasına kadar, Salah Londra'da bir evde tutuluyor. Ayağına elektronik kelepçe takılan Salah, sokağa çıkamıyor ve basına demeç veremiyor.

İngiltere'ye toplantılara katılmak ve konuşma yapmak için geçen ay gelen Salah, ülkeye giriş yaptıktan birkaç gün sonra İçişleri Bakanı Theresa May'in talimatıyla gözaltına alınmıştı.

May, "Salah'ın Yahudi karşıtı görüşleri nedeniyle" ülkeye alınmaması ve sınır dışı edilmesi gerektiğini, "Salah'ın İngiltere'de bulunmasının kamu yararı için iyi olmadığını" söylemişti. Salah'ın İngiltere'ye giriş yasağı olmasına karşın girmiş olması, ülkenin sınır ajansının eleştirilmesine neden olmuştu.

Salah, geçen yıl Gazze'ye doğru yola çıkan Mavi Marmara gemisinde yer almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?