banner15

Makedonya'da 'siyasilere af kararı'nda geri adım

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, ülkedeki siyasi krizin çözümüne katkı için haklarında daha önce hukuki işlem başlatılan siyasiler için çıkardığı af kararını tamamen geri çekti

Makedonya'da 'siyasilere af kararı'nda geri adım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, ülkedeki siyasi krizin çözümüne katkı sağlamak amacıyla haklarında daha önce hukuki işlem başlatılan siyasiler için 12 Nisan'da çıkardığı af kararını tamamen geri çektiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada İvanov'un 10 gün önce aldığı ve 22 kişiyi kapsayan kısmi geri çekme kararı anımsatılarak, o günden bu yana kamuoyundaki açıklamalarına rağmen hiç kimsenin bu yönde bir başvuru yapmadığı ifade edildi. Bu 10 gün içerisinde, Cumhurbaşkanı'nın kararının ardından kutuplaşmış siyasi sahnede farklı yorumlara ve ucuz siyasi puan kazanma uğraşlarına tanık olunduğu kaydedilen açıklamada, "O zaman olduğu gibi şimdi de bu kararın Makedonya'daki siyasi krizden çıkış ve ulusal uzlaşıya katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu yüzden bugün 12 Nisan tarihinde aldığım diğer af kararlarının da iptaline karar verdim." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca "Dış tehditler ve güvenlik risklerinden doğacak zorluklar ile mücadele edebilecek işleyen kurumlarımız mevcut." ifadelerine yer verildi.

Af kararının açıklandığı 12 Nisan gecesinden itibaren neredeyse her gün başkent Üsküp'te toplanan göstericiler, affın geri çekilmesini ve Cumhurbaşkanı İvanov'un istifasını talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 08:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48