banner39

Mali'deki yabancı birliklerin komutası Almanya'ya geçti

Alman Federal Ordusu, Mali hükümetini Tuareg ve 'İslamcılar'a karşı desteklemek üzere gönderilen Uluslar arası birliklerin komutasını İspanya'dan devraldı.

Avrupa 29.07.2015, 17:41 29.07.2015, 17:41
Mali'deki yabancı birliklerin komutası Almanya'ya geçti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Ordusu, 10 ay devam etmek üzere Mali'de Uluslar arası askeri birliğin komutasını İspanya'dan törenle devraldı. Afrika'nın batısındaki Mali'de AB 'Eğitim Görevi' için bölgede bulunan 26 ülkeden 600 askerin yönetimi, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in de katıldığı bir törenle Alman Tuğgeneral Franz Pfrengle'ye verildi.

Şimdiye kadar İspanyol bir generalin komutasındaki askeri birlikte 160 Alman asker bulunuyor. Alman askerler, tehlikenin fazla olmadığı güneyde görev yapıyorlar.

Mali'nin kuzeyinde 2012'de gerçekleştirilen askeri bir darbe sonucu, bölgede büyük bir kaos başladı. Tuareg direnişçiler ve 'İslamcılar' bölgede yönetimi ele geçirdiler. Fransa'nın 2013'te askeri müdahalesinden sonra, Tuaregler ve 'İslamcılar' bölgeden uzaklaştırıldı. Bir ay önce Mali hükümeti, direnişçi gruplardan bazılarıyla barış anlaşması imzaladı.

Mali'nin başkenti Bamako'da AB askerlerinin komuta devir törenine, İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes Eulate, Avusturya Savunma Bakanı Gerald Klug ve Mali Savunma Bakanı Tieman Hubert Coulibaly de katıldı.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?