banner39

Manş tünelindeki mülteci sorunu

Fransa'dan İngiltere'ye trenle geçmeye çalışan göçmenler, Manş Tüneli'nde hem canlarını tehlikeye atıyor hem de polisten kaçmak için mücadele veriyor.

Avrupa 03.08.2015, 14:40 03.08.2015, 14:54
Manş tünelindeki mülteci sorunu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransız Polisi İngiltere'ye geçmek için Manş Tüneli'ne girmeye çalışan mültecilere müdahale etti. Mültecilerin tünele girmeleri bir kez daha engellendi.

Fransız haber ajansı AFP, pazartesi gecesi Manş Tüneli'ne girerek yasal olmayan şekilde İngiltere'ye geçmeye çalışan bin 700 kadar mültecinin Fransız Polisi tarafından engellendiğini duyurdu. 700 kadar mültecinin yaklaşık 50 kilometrelik tüneldeki demir yolu hattına kadar ilerledikleri, ancak polisin müdahalesi nedeniyle geri döndükleri belirtildi. Bin kadar mültecinin ise tünele girmeden yakalandığı duyuruldu.

Bazı mülteciler kendilerine müdahale eden polislere taşlarla saldırdı. Kafasına taş isabet eden bir polis yaralandı.

DW'nin haberine göre, Fransa'dan İngiltere'ye geçmek isteyen mülteciler son zamanlarda Manş Tüneli'ne girerek, trene kaçak binmeye çalışıyorlar. İngiltere'ye geçmeye çalışan mülteciler bu ülkede daha iyi koşullarda yaşayabileceklerini düşünüyorlar. Fransa hükümeti tünelin girişinin bulunduğu Calais kentindeki güvenlik görevlilerinin sayılarını artırırken, İngiltere de tünel girişlerini çitle çevirme ve maddi yardımda bulunma sözü verdi.

Calais’de yaklaşık 2 bin göçmen, geçen hafta Manş tüneli girişindeki yasak bölgeyi toplu halde işgal etmişti. Manş tünelini işleten Eurotunnel şirketinin verilerine göre, yılbaşından bu yana yasadışı yollarla İngiltere'ye gitmeye çalışan 37 bin göçmen yakalandı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?