banner39

Marksist Yunan bakan kapitalistlerle masaya oturacak

Yunanistan'da iktidara gelen radikal sol Syriza'nın Marksist Maliye Bakanı Varoufakis, müzakereler için kapitalistlerle masaya oturmak zorunda

Avrupa 27.01.2015, 18:48 28.01.2015, 12:17
Marksist Yunan bakan kapitalistlerle masaya oturacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kısa bir süre öncesine kadar Teksas Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olarak görev yapan ve kendini marksist olarak tanımlayan Yunanistan'ın yeni maliye bakanı Yannis Varoufakis, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kurumlarla masaya oturacak.

Kişisel blogunda kendisini 'kazara ekonomist' ve 'özgürlükçü Marksist' diye tanımlayan Yannis Varoufakis Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı oldu. Renkli tişört ve gömlekleriyle tanınan Varoufakis bakanlık görevine getirilmesinin ardından internetteki blogunda "Artık susma zamanımın geldiği söyleniyor, ama benim planım buna karşı koymak. Eskisi kadar sık olmasa da blogu güncelleyeceğim" diye yazdı.

Varufakis, Syriza'nın talep ettiği yeni yardım paketi şartlarını savunacak kişi olacak.

"ZEHİRLİ KURUMLAR"

Seçimlerden önce verdiği röportajlarda Avrupa'yı sert biçimde eleştiren Varufakis, görüşlerini blogunda da sıkça dile getiriyor. Varufakis bir yazısında şöyle diyor: Avrupa'nın Euro Bölgesi'nde bir şeylerin fena halde ters gittiği gerçeğini görmek istememesi, inatçı kemer sıkma politikalarının en önemli nedenidir. Euro Bölgesi'nin sorunlu yapısı üzerine inşa edilen yeni kurumların da fazlasıyla zehirli olduğunu görüyoruz. Varufakis, Maliye Bakanı olduktan sonra da blogunda yazmaya devam edeceğini söyledi ve "Maliye Bakanlığı görevi blog trafiğini yavaşlatabilir ama durdurmayacak. Bu sayfayı izlemeye devam edin" dedi.

" MARKSİST BAKAN"

Syriza lideri Aleksis Çipras Yanis Varoufakis'in siyasete atılması için ısrar etmişti. Syriza'nın lideri Aleksis Çipras'ın ısrarıyla siyasete atılmadan önce takım elbise giymeyi sevmeyen, kot pantolon ve renkli t-shirtleriyle üniversitede ders anlatan Varufakis, ekonomi görüşünü ise "Dengesiz bir Marksistim" sözleriyle özetliyor.

IMF'YE ŞEYTAN BENZETMESİ

"Eğer şeytanla masaya oturacaksak (IMF ya da neo-liberallerle) dünyayı değiştirmek yerine kendi konumlarını iyileştiren sosyalistler gibi olmamalıyız" diyen Varufakis, "Devrimci Marksizm neo-liberallerin tüm eleştirileri bertaraf etmesine yardımcı oluyor. Bunun yerine Hümanist Marksistler olup mücadeleyi sürdürmeliyiz" diyor.

NAZİ BOMBASI MAĞDURU SAĞLIK BAKANI

Kabinenin en dikkat çeken ismi ise Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Panagiotis Kurumplis. Görme engelli Kurumplis, Yunanistan’ın ilk engelli bakanı oldu. Kurumplis 10 yaşındayken, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali döneminden kalan patlamamış bir el bombasının inflak etmesi sonucu görme yetisini kaybetti. Yunanistan’da doğan Kurumplis’in Pontus Rum kökenli ailesi Türkiye’den göç etti.

DIŞİŞLERİNE SİYASETE YABANCI İSİM

Başbakan Çipras, dışişleri bakanlığı görevini ise siyasete yabancı bir isme, dış politika danışmanlığını yapan Nikos Kotzias'a verdi. Uluslararası ilişkiler disiplininde profesör olan Kotzias Pire Üniversitesi’nde Avrupa Araştırmaları bölümünde dersler veriyor. Kotzias alanında çok sayıda kitaba imza atmış bir isim.

SAVUNMA BAKANLIĞI SAĞCI PARTİYE

Tek başına iktidara çıkma şansını sadece iki milletvekiliyle kaçıran Çipras, aşırı sağcı ANEL'le kurduğu koalisyonda bu partinin lideri Panos Kammenos'u Savunma Bakanlığı görevine getirdi.

Çipras'la tek ortak noktasının kemer sıkma politikasına itirazı olan 49 yaşındaki Kammenos, siyasete 1993’te merkez sağ parti Yeni Demokrasi’den atıldı. Altı dönem üst üste parlamentoda yer alan Kammenos, müsteşarlık görevine bulundu. 2012’de AB'nin kurtarma paketine onay verilmesi üzerine üzerine partisinden istifa eden Kammenos, ANEL’i kurdu.

AB KARŞITİ BAKAN

Üretim Yapılandırma, Çevre ve Enerji Bakanlığı'na getirilen Panayiotis Lafazanis, partideki AB karşıtlarını temsil ediyor, ortak para biriminden çıkılmasını savunuyor.

İçişleri ve Yeniden Yapılandırma Bakanlığı'na Nikos Vutsis; Kültür, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı'na Aristidis Baltas getirildi.

Bakanların yanı sıra çok sayıda bakan yardımcısının da ataması yapıldı. Üretim Yeniden Yapılanma Çevre ve Enerji Bakanı Yardımcısı olan Panayotis Sgurudis, Türkiye karşıtı tutumuyla biliniyor.

Aslen İskeçeli olan ve 25 Ocak seçimlerinde Syriza'nın kontenjan listesinden milletvekili seçilen Sgurudis, daha önce PASOK hükümetleri döneminde parlamento başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

Yunanistan'da Pazar günü yapılan seçimleri kazanan Syriza, birçok sol hareketin birleşmesinden meydana gelen bir koalisyon partisi. Syriza'nın içinde sosyal demokratlardan komünistlere kadar birçok düşünce akımı bir arada.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?