banner39

Marsilya'da bir sinagog camiye dönüştürülüyor

Marsilya'da faaliyet gösteren bir Müslüman dernek, uzun süredir satışta olan sinagogu satın aldı

Avrupa 27.04.2016, 19:07 28.04.2016, 13:54
Marsilya'da bir sinagog camiye dönüştürülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın güneyindeki bir sinagog camiye dönüşecek. Fransız medyası, Marsilya'nın merkezinde bulunan Or Thora sinagogunun Müslüman bir dernek tarafından satın alındığını ve sinagogun camiye dönüşeceğini duyurdu.

Güney Fransa'da yayım yapan La Provence gazetesi, uzun süredir kendisine alıcı bulamayan sinagogun Al Badr kültür merkezi tarafından alındığını yazdı.

Sinagogun olduğu sokakta küçük bir camiye sahip olan derneğin işlettiği caminin, özellikle cuma namazı için bölge cemaatine küçük geldiği ve cemaatin sokağa taştığı kaydedildi.

Rakam net olarak belirtilmese de sinagogun 400 bin avroya (1 milyon 280 bin Türk lirası) alındığı tahmin ediliyor.

Fransa'nın en büyük kentleri arasında yer alan Marsilya'da 70 binlik nüfusuyla Avrupa'nın en büyük Yahudi cemaati bulunurken, 200 binden fazla da Müslüman yaşıyor.

Ülkede resmi kayıtlara göre yaklaşık 2 bin 500 cami bulunsa da bunların büyük bir kısmının apartman dairesi ya da bodrum katındaki küçük mescitlerden oluştuğu biliniyor.

Marsilyalı Müslümanlar, hala, 2001'deki seçim kampanyası kapsamında sözü verilen 23 milyon avroya (73 milyon Türk lirası) mal olacak Büyük Cami projesinin hayata geçirilmesini bekliyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?