banner39

Marsilya'da cami inşasına onay

7 bin kişilik kapasitesiye ve 25 metrelik minareye sahip olması öngörülen cami, tamamlanması halinde Fransa'daki en büyük cami unvanını alacak.

Avrupa 20.06.2012, 13:53 20.06.2012, 14:16
Marsilya'da cami inşasına onay

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Temyiz Mahkemesi, Kuzey Afrikalı Müslüman göçmenlerin yoğunlukla yaşadağı Marsilya kentinde, cami inşasına izin verdi.

Cami projesine Eylül 2009'da izin verilmiş ancak yerel halktan bir grubun şikayeti üzerine, İdare Mahkemesi kentsel çevreyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle izni iptal etmişti.

El-Arabiya'nın haberine göre, Temyiz Mahkemesi'nin daha önce İdare Mahkemesi'nce verilen iptal kararını bozması, Marsilya'daki Müslüman toplumunda memnuniyetle karşılandı.

Cami projesinin sahibi olan derneğin başkanı Abdurrahman Gul, mahkemenin kararını "çok güzel bir haber" olarak nitelendirirken, inşaatın finansmanıyla ilgili çalışmaların ise sürdüğünü belirtti.

Temyiz Mahkemesi kararının Fransa'da idare hukuku konusunda en yüksek otorite olan Devlet Konseyi'ne taşınması ihtimali bulunduğuna işaret eden Gul, buna karşılık finansman konusunun sonuçlandırılması halinde inşaata hemen başlayacaklarını ifade etti.

Şu ana kadar inşaat için 200 bin avro toplandığını ancak mahkemenin kararının ardından yardım miktarının hızla artacağı tahmininde bulunan Gul, Fransa'da sayıları 6 milyon olarak tahmin edilen Müslüman nüfusun yanında, Cezayir, Fas, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi ülkelerden de katkı beklediklerini kaydetti.

Marsilya'nın Saint-Louis semtinde inşa edilecek caminin 22 milyon avroya mal olması bekleniyor. 7 bin kişilik kapasitesiye ve 25 metrelik minareye sahip olması öngörülen cami, tamamlanması halinde Fransa'daki en büyük cami unvanını alacak.

Projenin mimarı Maxime Repaux, projesinde Kur'an kursu, kütüphane ve restoranın da yer aldığı cami inşaatın 2013 yılında başlamasını hedeflediklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?