Mavi Marmara komutanı İngiltere'den kaçmış

Mavi Marmara'ya yapılan kanlı baskının sorumlularından biri olarak bilinen İsrailli general, tutuklanma korkusuyla İngiltere'den kaçtı

Mavi Marmara komutanı İngiltere'den kaçmış

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Mavi Marmara saldırısı sorumlularından İsrailli Eski Deniz Komutanı Eliezer Marom'un hakkındaki şikayetlerden dolayı tutuklanma korkusuyla İngiltere'den kaçtığı ortaya çıktı.

Mavi Marmara gemisine 2010 yılında düzenlenen saldırıda görev alan İsrailli eski deniz komutanı General Eliezer Marom'un tutuklanabileceği korkusuyla geçtiğimiz Ekim ayında konferans vermek üzere gittiği İngiltere'den kaçmış olabileceği belirtiliyor. İngiliz polisine ait bir belgede Marom'un kaçtığı vurgulanıyor.

İngiliz İnsan Hakları Avukatı Tayyib Ali, Arabi 21 Haber Ajansına verdiği özel röportajda, 2013 Ekim ayı ortalarında İngiltere'ye giriş yapan Marom'un Mavi Marmara yolculularına karşı savaş suçu işlediği gerekçesiyle tutuklanması için İngiliz polisine başvuruda bulunduğunu söyledi.

İNGİLTERE'DE TUTUKLANMASI GEREKİYORDU

Ali, evrensel yargı yetkisine göre, İngiltere yetkililerinin savaş suçu işleme iddiası ile itham edilen kişiler hakkında İngiltere topraklarına giriş yaptıkları anda uyruklarına veya suçu işledikleri yere bakılmaksızın, soruşturma açma ve tutuklama kararı çıkarma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Avukat Tayyib Ali 25 Şubat 2014'te İngiliz Polisi Savaş Suçları Timinden Marom'un 15 Ekim 2013'te yani İngiltere'ye geldikten bir gün sonra ülkeden ayrıldığını bildiren bir mektup aldığını, buna göre İsrailli komutanın hakkında yakalama kararı bulunduğunu öğrenir öğrenmez İngiltere'den kaçmayı tercih ettiğinin anlaşıldığını ifade etti.

Tayyib Ali yaptığı açıklamada polisin mektubu İngiltere'ye bir konferans vermek üzere gelmiş olan İsrailli komutanın konferansa dahi katılmadan tutuklanma korkusuyla ülkeden kaçtığını kanıtlıyor şeklinde konuştu.

İLK DEĞİL

İsrailli bir üst düzey yetkilinin tutuklanma korkusuyla İngiltere'den kaçması ilk kez yaşanmıyor. Geçtiğimiz yıllarda eski İsrailli General Doron Almog da benzer şekilde kendisine karşı yakalama kararı olduğunu öğrendiğinde ülkeyi terk etmişti. Almog kendisini Tel Aviv'den Londra'ya getiren uçaktan bile inmemiş uçağıyla ülkesine geri dönmüştü.

Yine İsrailli Eski Savunma Bakanı Shaul Mofaz ise Jenin Katliamı sırasında işlediği suçlar nedeniyle hakkında şikayet olduğunu öğrenince İngiltere'yi terk etmişti.

Ancak Mavi Marmara saldırısıyla ilgili hakkında bulunan şikayetler nedeniyle bir İsrailli yetkilinin Londra'dan kaçmasının ilk kez gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Eliezer Marom İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Mavi Marmara davasının da sanıkları arasında bulunuyor. 37 ülkeden yolcu ve şehit yakınları dâhil 490 kişinin "müşteki-mağdur" olarak yer aldığı davanın 5.inci duruşması 27 Mart'ta Çağlayan Adliyesi'nde görülecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 09:07
banner53
YORUM EKLE

banner39