Mavi Marmara kurbanları İspanya'da anıldı

Gazze'deki ablukayı yıkmak için İsveç'ten Gazze'ye doğru yola çıkan "Marianne" teknesinin uğradığı Bueu limanında Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybedenler hatırlandı.

Avrupa 01.06.2015, 00:29 01.06.2015, 09:25
Mavi Marmara kurbanları İspanya'da anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki ablukayı yıkmak için İsveç'ten Gazze'ye doğru yola çıkan "Marianne" teknesinin uğradığı İspanya'da Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybedenler de unutulmadı.  

İspanya'nın kuzeybatısındaki Galiçya'daki Bueu kentinde bir grup İspanyol ve Filistinli aktivist, Mavi Marmara saldırısının beşinci yılında gemide yaşamını yitiren kurbanları andı.

Belediye binası önünde toplanan çok sayıda kişi, ellerinde Filistin bayraklarıyla "Çok yaşa Filistin", "Dün Güney Afrika, bugün Filistin, Boykot İsrail" sloganları attı.

Kalabalık, limana yürüyerek,  Marianne teknesindeki aktivistleri selamladı.

Bölgede yaşayan bazı Filistinli aileler de şehrin sakinlerine ülkelerinin geleneksel yemeklerini ikram etti.

Belediye binasında da İspanyol yönetmen Laura Arau'nun Mavi Marmara'yı anlatan "All Abord" belgeseli gösterildi. 

İsveç'in Göteborg şehrinden 11 Mayıs'ta demir alan ve Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan "Marianne" teknesinin haziran ayı sonunda Gazze'ye varması planlanıyor.

İsrail'in 2006 yılından bu yana abluka altında tuttuğu Gazze'deki yedi sınır kapısından Refah hariç altısı İsrail'in kontrolünde bulunuyor. 

Gazze'deki dört ticari sınır kapısı, Haziran 2007'de İsrail tarafından kapatıldı. Diğer kapılardan Beyt Hanun, yabancı pasaport taşıyanlar ile hasta ve iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise zaman zaman bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?