banner39

McCain'den Merkel'e ağır eleştiri

ABD senatörü McCain, Alman Federal Başbakan Merkel'i Ukrayna konusunda sert bir dille eleştirerek, siyasetten hiç anlamadığını söyledi.

Avrupa 07.02.2015, 13:53 07.02.2015, 14:01
McCain'den Merkel'e ağır eleştiri

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, dün Fransa Devlet Başkanı François Hollande'la birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmeden önce, Amerikalı senatör John McCain tarafından ağır bir dille eleştirildi.

Amerikan Senatosu Ordu Komisyonu Başkanı McCain, Alman ikinci televizyonu ZDF'le yaptığı söyleşide, Merkel'in Ukrayna'ya silah göndermemekten yana tavrını, 2. Dünya Savaşı öncesi Nazi Almanya'sına karşı gösterilen yatıştırma politikasına benzetti.

Merkel'in Ukrayna konusundaki tutumunun 1930'lu yıllardaki siyaseti hatırlattığını söyleyen McCain, Avrupa'nın tutumunun kendisini büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını, ancak bundan farklı bir tavır da zaten beklemediğini belirtti.

ZDF'de Pazar günü akşamı yayınlanacak röportajda ayrıca McCain, Alman hükümetinin yaklaşımına bakıldığında, ya bu konuda hiçbir bilgisinin olmadığının, ya da Ukrayna'da katledilen insanları umuruna takmadığının anlaşıldığını öne sürdü.

ALMAN SAVUNMA BAKANINDAN MCCAİN'E TEPKİ

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Amerikan senatör McCain'in Merkel'i eleştirmesine sert bir şekilde tepki göstererek, Ukrayna'ya silah göndermenin doğru olmadığını savundu. 'Bild' gazetesine konuşan Von der Leyen, Ukrayna'da insanların acı çekmesinden dolayı Başbakan Merkel'in 'yorulmadan' barış için gayret ettiğini, bölgeye silah göndermenin bu acıları artıracağını söyledi.

Alman Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de McCain'in sözlerine karşı çıkarak, Ukrayna'ya silah göndermenin savaşı daha da büyüteceğini belirtti. McCain'in uslubunun da doğru olmadığını ifade eden Röttgen, eleştirilerin şahsi hakaret yapılmadan dile getirilmesi gerektiğini savundu.

McCain, röportajda Merkel'e hitaben 'İkinci Dünya Savaşından bu yana ilk defa bir Avrupa ülkesinin parçalanmasını seyretmek mi istiyor?' sorusunu yöneltti. Amerikan senatör, Ukrayna'yı savunmaya başlamak için daha kaç kişinin ölmesi gerektiğini, Merkel'in Rus yanlısı ayrılıkçılara nereden silah ve asker geldiğini bilip bilmediğini sordu.

ABD'de de son günlerde Ukrayna'ya silah gönderilmesi tartışılıyor ve senatör McCain bölgeye acilen silah gönderilmesinden yana. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada Devlet Başkanı Barak Obama'nın yakın bir zamanda kararını vereceğini bildirdi. Obama şimdiye kadar Ukrayna'ya silah gönderilmesi teklifine karşı çıkıyordu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?