banner15

Medvedev 'emanetçi değilim'in peşinde!

Moskova belediye başkanını görevden alarak ilk güç denemesini geçen Medvedev'in yeni hedefi kim?

Medvedev 'emanetçi değilim'in peşinde!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Medvedev'in, Murtaza Rahimov ve Mintimer Şaymiyev gibi birçok eski siyasinin yanı sıra Moskova belediye başkanı Yuri Lujkov'u da görevden almasının doğurduğu sarsıntı sürüyor.

Rus siyasi arenasının üçüncü en etkili siyasi ismi olarak görülen ve 18 yıldır Moskova'yı yöneten Lujkov'un gidişi, Putin'in bağımsız siyasi lider olarak ortaya çıkmaya başladığı 2003 yılları yeniden gündeme getirdi. Rus basını, Putin'in kendisini ispatlamak ve otoritesini sağlamlaştırmak için dönemin en güçlü iş adamı Mihail Hodorkovski'yi gözaltına aldırdığını hatırlattı. Gazetelere göre, bugün Medvedev kendisini ülkenin tek sahibi olduğunu kanıtlamanın peşinde ve Rusya başkanı Putin'e özel yakınlığı ile bilinen ve kendisini iktidar partisi Yedinaya Rossiya'nın şemsiyesi altında hiseden Lujkov'u görevden almakla diğer siyasilere de mesaj göndermiş oldu.

Bugün Rusya siyasi arenasının yeni bir değişim sürecine hazırlandığına kesin gözüyle bakılıyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Putin'in siyasi destekçilerinin Medvedev'e karşı olan tutumlarını netleştirmesi bekleniyor. Nitekim Lujkov'u savunmayan -ya da savunamayan- Putin'in bir çatışmadan çekindiği yorumu yapılırken, Medvedev'in geri adım atmayacağı ve kararlılığını kimsede kuşku yaratmayacak kadar açık bir şekilde sergilediği belirtiliyor.

MAFYA BAĞLANTISI

Uzmanlar ise Lujkov'un görevden alınması ile Moskova'nın sorunlarının bitmeyeceği ve daha da artacağı görüşünde. Bunun temel sebebi ise başkentin içinde hala mafya liderlerinin etkin konumda olması. Lujkov'un mafya liderleri ile özel bir yakınlığının olduğu ve onlarla sağladığı gizli anlaşmalar sayesinde şehrin kontrolünü sağladığı uzun zamandır konuşuluyor.

Yeni tayin edilecek belediye başkanının bu otoriteyi doldurmaması durumunda Moskova doksanlı yılların kaotik ortamına geri dönüş yapabilir. Bu ise hem şehrin hem de Kremlin sarayının politikalarının sonu anlamını taşır. Öte yandan, Yuri Lujkov'un mahkemeye gitme kararını değerlendiren hukukçular, eski belediye başkanının başarılı olma şansını çok az görüyor.

Lujkov'un görevden alınması ile beraber Moskova ticaretinin de el değiştirmesi bekleniyor. İnşaat sektörünün önde gelen isimlerinden RODEX Group şirketinin yönetim kurul üyesi İgor Zaugolnikov, Lujkov döneminde büyük bir rüşvet sisteminin kurulduğunu ve bir projenin onaylanması için her aşamada rüşvet verilmesi gerektiğini ifade etti. Lujkov'un ayrılmasıyla beraber, sahip olduğu havayolu şirketi ve bankalarında da el değiştirmesi bekleniyor.

MEDVEDEV BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDECEK

Medvedev devlet başkanlığına seçildiği ilk günden başlayarak emanetçi başkan olarak görüldü. Hem Rus kamuoyu hem de yurt dışında siyasi geleceği hakkında çeşitli söylentiler ortaya atıldı. Onun önümüzdeki başkanlık döneminde görevi Putin'e geri vereceği ve ülkeyi aslında Putin'in yönetmeye devam ettiği iddia edildi.

Bu söylentileri boşa çıkarmak ve otoritesini kanıtlamak için Medvedev önemli bir adım atmış oldu. Lujkov'un görevden alınmasından sonra gözler Putin'e çevrildi. Her ne kadar açık bir şekilde ifade edilmese de, herkes sıradakı kişinin Putin olduğunu konuşmaya başladı bile. Rus medyasına göre, Medvedev ülkenin gerçek sahibi olduğunu kanıtlaması için Putin'i görevden alması gerekiyor ve Lujkov'u görevden almakla bu doğrultuda bir mesaj vermiş oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48