banner39

Medya devi Murdoch iyice köşeye sıkıştı

İngiltere'de son günlerin en çok konuşulan konusu olan "medyada telekulak" iddiası İngiliz Meclisi'nde görüşülecek. Murdoch, Meclis'e ifade verecek

Avrupa 13.07.2011, 14:11 13.07.2011, 17:05
Medya devi Murdoch iyice köşeye sıkıştı

Bazı gazetelerindeki atlatma haberleri binlerce kişinin telefonlarını dinleyerek elde etmekle suçlanan medya devi News Corporation'ın İngiliz BSkyB kanalını satın alma planları tehlikeye girdi. İngiltere meclisi, bugün konu hakkında bir oturum düzenliyor. Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News Corporation'ın İngiltere'de daha da genişlemesini sağlayacak bu birleşme girişiminden vazgeçirilmesi çağrıları yapılıyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, News Corporation'ın News of The World gazetesindeki telefon dinleme skandalı ışığında teklifini geri alması için önerge verdi. Şimdiye dek planı destekleyen iktidardaki Muhafazakar Parti, son skandal nedeniyle tavır değiştirdi.

Muhafazakarlar ve Liberal Demokratlar önergeyi destekleyeceklerini duyurdu. Kararın Murdoch'ın medya holdingi üzerindeki baskıyı artıracağı şüphesiz. Ancak oylama yasal olarak bağlayıcı değil. İşçi Partisi yine de yekvücut tepki göstermenin Murdoch'a "açık bir mesaj" vereceğini söylüyor.

SORUŞTURMA AÇILACAK

Başbakan David Cameron da bugün milletvekillerine konu hakkında açılacak soruşturmanın yetki sınırlarını açıklayacak. Polisin telekulak iddiaları konusunda dört yıl önce açtığı soruşturmanın genişletilmesi çağrıları sonuca varamamış, polis yetkilileri 2007'de 'münferit bir vaka' hakkında cezai işlem yapılması ardından, araştırmaya değer başka bir şey olmadığını savunmuşlardı.

Başbakan Cameron, ilk soruşturmadaki hatalar ve polis-medya bağlantıları konusundaki suçlamalar ışığında adli bir kamu soruşturması açılması gerektiğini söyledi. Rupert Murdoch'a bağlı muhabirlerin telefonları polise rüşvet vererek ya da özel dedektifler tutarak dinlediği iddia ediliyor. Çok sayıda sanatçı, sporcu, siyasetçi, gazeteci ve avukat da soruşturma açılması ve konunun açıklığa kavuşturulması talebiyle 'Hacked Off' adlı bir baskı grubu oluşturmuştu. Cameron dün siyasi parti liderleri ile buluşarak konuyu görüşmüş; Londra Emniyet teşkilatı yetkilileri ise üç parti liderine bilgi vermişti.

Baba-oğul Murdoch meclise çağırıldı. Meclisin Kültür Komisyonu da Rupert Murdoch ile oğlu James ve News International şirketinin yöneticisi Rebekah Brooks'un gelecek salıdan önce oturumlarına katılarak sorularına cevap vermesini istedi.

ABD'DE DE TELEKULAK PANİĞİ: SORUŞTURMA İSTENİYOR

Skandal sadece İngiltere ile de sınırlı kalmayabilir, ABD'li senatör Jay Rockefeller News Corporation'ın 'telekulak uygulmasına' gönderme yaparak "Şirketin ABD kanunlarını da ihlal edip etmediği konusunda ciddi soru işaretleri doğduğunu" söyledi. Ayrıca ABD'li Demokrat senatör News Corporation'ın  ABD vatandaşlarını da dinleyip dinlemediğine dair bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.

ABD'DEN MEDYA DEVİNE GÖZ DAĞI: ABD VATANDAŞLARI DA HEDEF ALINDI MI?

Senato ticaret komitesi başkanı Jay Rockefeller yetkililerden Rupert Murdoch için çalışan herhangi bir muhabirin bu anlamda ABD'li vatandaşları hedef alıp almadığını tespit etme adına bir araştırma açılması talebinde bulundu, eğer böyle bir şey tespit edilirse bunun bu medya grubu açısından "ciddi sonuçları" doğabileceği uyarısında bulundu.

11 EYLÜL MAĞDURLARI HEDEF ALINMIŞ OLABİLİR

Rockefeller yazılı açıklamasında, 11 Eylül saldırısının kurbanları ve ailelerinin News Corporation gatezecilerinin hedefi olmuş olabileceğine dair kaygılarını ifade etti.

AVUSTRALYA'YA SIÇRARSA ÜLKEDE BASIN FELÇ OLUR

Skandalın Avusturalya'ya da sıçraması söz konusu olduğunda gerçek bir deprem yaşanabilir zira News LTD News Corporation'ın Avusturalya'daki alt kuruluşu ve Avusturalya'daki 12 ana günlük gazetenin sekizinin sahibi, bunun içinde Avusturalya'daki tek ulusal gazete olan Australian da bulunuyor. Ayrıca Sunday gazetesi ve büyük sayıda yerel, kent gazetesi de bünyesinde bulunuyor. Ülkedeki üç büyük şehir; Adelaide, Brisbane ve Hobart'ta tek büyük günlük gazete Murdoch tarafından yönetiliyor ayrıca

Kaynak: BBC/Ajanslar

Yorumlar (1)
ibrahim yilmaz 12 yıl önce
Murdoch medyasinin bir tek Ingiltere'de bu tur isler cevirmesi diger yerlerde temiz olmasi tuhaf olmazmiydi? Bu soylenenler esasinda zaten bilinen rezaletlerin genel medyaya dusmesinden ibaret.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?