banner39

Meksika mafyası polisi de korkuttu

Meksika’nın en genç polis şefi 20 yaşındaki Marisol Valles, mafyanın ölüm tehditleri karşısında çareyi ABD’ye kaçmakta buldu

Avrupa 05.03.2011, 14:24 05.03.2011, 14:24
Meksika mafyası polisi de korkuttu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meksika uyuşturucu mafyasının ölüm tehditleri karşısında çareyi ABD’ye kaçmakta bulan polis şefi Marisol Valles, kendisinin ve küçük oğlunun hayatıyla oynamak istemediğini söyledi. Valles, ABD’de iltica başvurusu yaptı.

Henüz üniversitede Kriminal Bilimler okurken Valles, Kuzey Meksika’daki Praxedis Guadalupe Guerrero isimli küçük bir şehirde kimse görevi üstlenmek istemediği için polis şefi olmayı kabul etmişti. Uyuşturucu mafyasıyla kanlı çatışmaların sıkça yaşandığı Meksika’da işini ciddiye alan polisler sürekli hayati tehlike içinde yaşıyorlar.

Bir akrabasına yanında iki aile ferdiyle kaçtığını bildiren Valles, bu kişilerin isimlerini vermedi. Valles uyuşturucu mafyası bir grubun kendisine birlikte çalışma teklifi yaptığını, aksi takdirde öldürecekleri tehdidinde bulunduklarını söyledi.

Valles’in tehdit edildiği uyuşturucu şehri Praxedis Guadalupe Guerrero, ABD sınırındaki Amerikan şehri Chihuahua’ya çok yakın ve burada yoğun bir uyuşturucu ticareti yapılıyor. Nüfusu yaklaşık 10 bin civarındaki küçük şehrin belediye reisi ve oğlu ile birlikte çok sayıda polis bir süre önce uyuşturucu mafyası tarafından öldürülmüştü. Aralık ayında da yine bu şehirde 28 yaşındaki polis memuru bayan Erika Gandara kaçırıldı, Gandara’nın akibeti halen bilinmiyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?