Merkel, ABD'den izinsiz BND açıklaması yapamıyor!

Alman Federal Başbakan Merkel, ABD'den izin almadan NSA'nın BND'ye verdiği arama kriterleri listesini açıklamak istemediğini bildirdi.

Avrupa 06.05.2015, 17:08 06.05.2015, 17:19
Merkel, ABD'den izinsiz BND açıklaması yapamıyor!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Amerikan istihbarat örgütü NSA tarafından, Avrupa'da ve Almanya'da Alman istihbaratının takip ve kayıt çalışması yapması için verilen arama kriterlerinin listesini Federal Parlamentoya vermek istemiyor.

Alman medyasına konuşan Merkel, şu sıralarda Amerikalı yetkililerle konuyu görüştüklerini, bu tür istişarenin uluslararası ilişkilerde normal bir süreç olduğunu söyledi. Merkel, ABD ile görüşmeler bittikten sonra federal Alman hükümetinin konu hakkında karar alacağını bildirdi.

Alman istihbaratı BND'nin NSA için yaptığı çalışmalarla igili tartışmanın odağında, Avrupa ve Almanya'da yapılan bu casusluk çalışmalarının hukuka uygun olup olmadığı sorusu yeralıyor. Alman Başbakan Merkel, Federal Parlamentoya bağlı istihbarat kurumlarını denetleme kurulunun, federal hükümet tarafından yeterince bilgilendirildiğini öne sürdü. Ayrıca Federal Parlamentoda, Amerikan istihbaratı NSA'nın çalışmalarının soruşturulması için kurulan Komisyon'da da memnunlukla ifade verebeliceğini vurguladı.

Merkel, BND'denin çalışmalarından dolayı Federal Başbakanlığın da hata yaptığı şeklinde suçlanmasını kabul etmedeğini belirterek, kendi çalışanlarının iyi kalitede iş yaptıklarını kaydetti. Dostlar arasında casusluk yapılamayacağı yönündeki ifadesini tekrar eden Merkel, bu konuda düşündüğünden daha fazla titiz davaranıldığını gördüğünü, bundan böyle daha dikkatli olunması için gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?