banner39

Merkel, AB'den gelen göçmenlere yardımı kısıtlamak istiyor

Alman Federal Başbakan Merkel, sosyal demokratların taleblerine uygun olarak AB ülkelerinden gelen göçmenlere yapılan sosyal yardımların kısıtlanmasını istiyor.

Avrupa 08.01.2016, 11:08 08.01.2016, 11:08
Merkel, AB'den gelen göçmenlere yardımı kısıtlamak istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'li Federal Çalışma Bakanı Andrea Nahles tarafından teklif edilen, AB ülkelerinden gelen göçmenlere sosyal yardımların kısıtlanmasına olumlu bakıyor.

AB ülke vatandaşlarının Almanya'da işsiz kalmaları halinde sosyal yardım alabilirler mi sorusu üzerinde durmanın doğru olduğunu belirten Merkel, bunun AB kapsamındaki serbestlik kanununun amacı olmadığını söyledi.

Romanya Başbakanı Dacian Ciolos'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada Merkel, Rumen iş gücünün gelmesinden çok memnun olduklarını, ancak çalışmak yerine sosyal yardım almak amacıyla gelenlerin tekrar ülkelerine gönderilebileceklerini ifade etti.

Alman Federal Çalışma Bakanı Nahles ve diğerlerinin düşüncelerinin, İngiltere Başbakanı David Cameron'un bu konudaki talebleriyle örtüştüğünü vurgulayan Merkel, ortak piyasada serbestliğin mevcut olduğunu ancak üye ülkelerde farklı sosyal sistemler bulunduğunu kaydetti. Cameron, AB göçmenlerine verilen sosyal yardımların büyük ölçüde kısıtlanmasını İngiltere'nin AB'de kalması için bir şart olarak ortaya koydu.

Nahles, geçen yıl Aralık ayı sonunda AB göçmenlerine sosyal yardımların kısıtlanması için yeni kanun çıkarılmasını istemişti. SPD Genel Başkan Yardımcısı Olaf Scholz, AB göçmenlerinin yardım başvurusu yapabilmesi için en az 1 yıl Almanya'da yaşamış olması şartını önerdi.

Sosyal demokratlar, Federal Sosyal Mahkemenin verdiği, 6 aylık oturumdan sonra AB göçmenlerinin sosyal yardım başvurusu yapabilecekleri yönündeki kararına tepki göstererek bu görüşleri ortaya koydular. Güneydeki Bavyera Eyaletinin muhafazakar partisi Hristiyan Sosyal Demokratlar Birliği CSU da mahkeme kararını sert bir şekilde eleştirmişti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?