Merkel, ABD'nin daha fazla asker talebini reddetti

Alman Federal Başbakan Merkel, ABD'nin Suriye'de daha fazla askeri görev alma talebini geri çevirerek, Almanya'nın bölgede üzerine düşen görevi yaptığını bildirdi.

Avrupa 14.12.2015, 11:45 14.12.2015, 11:52
Merkel, ABD'nin daha fazla asker talebini reddetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel, Suriye'de IŞİD'e karşı askeri göreve daha fazla katılmayacaklarını bildirerek ABD'nin isteğini geri çevirdi. Alman resmi ikinci televizyon kanalı ZDF'e bir demeç veren Merkel, Almanya'nın üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, bu konuda yeni sorular üzerinde durmak zorunda olmadıklarını söyledi.

Daha önce haftalık dergi 'Spiegel'de yayınlanan bir haberde, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'in Alman mevkidaşı Ursula von der Leyen'e yazdığı mektupta, Suriye'de IŞİD'le mücadeleye Almanya'dan daha fazla askeri destek istediği bildirilmişti.

Destek talebi içeren mektupta somut bir liste bulunmadığı ve Almanya'nın dışındaki diğer bazı müttefik ülkelere de gönderildiği kaydedildi.

Perşembe günü Suriye'de Ocak ayı başından itibaren keşif uçuşları yapmak üzere 2 adet tornado savaş jeti Almanya'dan Türkiye'deki İncirlik hava üssüne gönderildi. Yakıt ikmali için gönderilen Airbus model uçağın ise önümüzdeki hafta başından itibaren ilk uçuşlarına başlayacağı bildirildi. Almanya, ayrıca Suriye'nin Akdeniz sahillerinde, uçak gemisi 'Charles de Gaulle' komutasında görev yapmak üzere bir de firkateyn gönderdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?