banner39

Merkel Afrika gezisine çıkıyor

Alman başbakan Merkel bugün Afrika’ya gidiyor, Kenya, Angola ve Nijerya’yı ziyaret ederek hammadde ve enerji sektöründe bağlantılar kurmak istiyor

Avrupa 11.07.2011, 15:19 11.07.2011, 15:19
Merkel Afrika gezisine çıkıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman başbakan Angela Merkel, başbakanlığı süresinde ikinci defa Afrika’ya gidiyor. Gitmeden önce yaptığı açıklamada Merkel,  petrol ülkesi Nijerya ile enerji ortaklığı, Kenya ile yenilenebilir enerji konusunda daha geniş kapsamlı görüşmeler yapacağını söyledi.

Gezisinin üçüncü durağı Angola’da Başbakan Merkel, enerji konusunda olduğu gibi hammadde temini konusunda da ülke yönetimiyle görüşeceğini belirtti. Merkel’in Afrika gezisine Alman ekonomi dünyasından büyük bir delegasyon da eşlik ediyor.

Sahranın güneyinde politik ağırlıkları bakımından büyük öneme haiz bu üç ülke, aynı zamanda Afrika’da en çok Alman malları satın alan devletleri oluşturuyor. Merkel, haftalık video mesajında, bu üç ülkenin aynı zamanda istikrarlı işler bir hükümet yapısı bakımından problemleri olduğunu, bu konuda da Almanya’nın kendilerine yardımcı olmak istediğini belirtti.

Angela Merkel mesajında, bu gezisiyle diğer Afrika ülkelerine de Almanya’nın bu kıta ile daha yakın ilişki içinde olmak arzusu taşıdığını göstermek istediğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?