banner39

Merkel, Angola'ya askeri bot teklif etti

Merkel, Angola’ya hammadde karşılığında sahil korumada kullanılan hızlı askeri bot teklif etti, Almanya’da muhalefet sert tepki gösterdi

Avrupa 14.07.2011, 12:12 14.07.2011, 12:12
Merkel, Angola'ya askeri bot teklif etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel, Afrika’da da stratejik ortak arayışına başladı. Angola’ya yaptığı ziyarette Merkel, hammadde bakımından zengin Afrika ülkesine sahil korumada kullanılan hızlı askeri botlar vererek, karşılığında maden yataklarına ulaşmayı hedefliyor.

Luanda’da Angola Devlet başkanı Jose Eduardo dos Santos ile görüştükten sonra medyaya konuşan Merkel, ‘Almanya enerji ve hammadde ortaklığına hazır.’ dedi. Hammaddeye karşılık Almanya’nın altyapı projelerinde, eğitim sektöründe ve tarım alanında Angola’ya yardım edebileceğini belirtti. İlaveten Merkel, bu ülkeye sahil korumada kullanabileceği hızlı askeri botlar teklif etti. Angola Devlet başkanı Santos  Almanya ile geniş çaplı bir ortaklık istediklerini vurgulayarak, ülkesinde demokratik reformlar gerçekleştirmeye de hazır olduğunu söyledi.

Almanya’nın bir önceki hükümeti döneminde Federal Güvenlik Konseyi, Angola’ya her biri 10 ile 25 Milyon Avro arasında değere sahip yaklaşık 8 hızlı askeri botun satışına izin vermişti.

Merkel, Angola’nın bölgede ‘Afrika Birliği’nin bir üyesi olarak istikrarın sağlanması için çalıştığını, bu yüzden Almanya’nın bu ülkede askeri eğitim yardımı da teklif ettiğini bildirdi. Merkel, Angola askerlerinin tüm Afrika kıtasında barış için hizmet ettiklerini öne sürdü.

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ

Almanya’da son günlerde hızlı bir şekilde tartışması devam eden Suudi Arabistan’a 200 adet Leopard 2 model tank satışının ardından şimdi de Merkel’in Angola’ya askeri hızlı bot teklifi Alman muhalefeti daha çok kızdırdı.

Yeşiller eş başkanı Claudia Roth, Merkel’i, silah satışları konusundaki tüm kritiklere rağmen ‘Alman silah lobisinin bir patroniçesi’ gibi davranmakla suçladı. Roth, Merkel’in soğukkanlı bir şekilde silah ihracatı kurallarını çiğnediğini söyledi. Yeşil başkan, Angola’nın dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu ve halkının açlık nedeniyle acılar içinde olduğunu, devlet yönetiminde yoğun bir şekilde yolsuzluklar yapıldığını belirtti. Roth, Angola’nın sınır koruması için hızlı askeri botlar dışında her türlü yardım ve desteğe ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin parlamento sözcüsü Rolf Mützenich, ‘Kölner Stadt-Anzeiger’ gazetesine konuşarak Merkel’in teklifinin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu ve silah ihracat kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Mützenich, Alman Dışişleri’ni Angola’daki insan hakları durumunu yanlış değerlendirmekle suçlayarak, Angola’ya yapılan teklifi Suudi Arabistan’a tank satışı gibi ‘tamamen anlaşılamaz’ şeklinde niteledi.

Sol Parti de Merkel’in Angola’ya hızlı askeri bot teklifini reddetti. Fraksiyon başkanı Gregor Gysi,  Angola’nın kesinlikle istikrarlı bir ülke olmadığını, bu yüzden askeri satışın tamamen yanlış olacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?