banner39

Merkel arabuluculuktan çekiliyor, ABD Ukrayna'yı silahlandıracak

Merkel, Putin ile yapacağı görüşmede Ukrayna için bir çözüm çıkacağı konusunda umutsuz olduğunu ve son görüşme olacağını belirtirken Kerry, ülkesinin Ukrayna'nın silahlandırılması seçeneğini değerlendirdiğini söyledi

Avrupa 06.02.2015, 17:18 06.02.2015, 17:21
Merkel arabuluculuktan çekiliyor, ABD Ukrayna'yı silahlandıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmede Ukrayna krizinin çözümü konusunda umutsuz olduğunu söyledi. ABD ise Ukrayna'nın silahlandırılması seçeneğini değerlendiriyor.

Moskova'ya gitmek üzere uçağa binerken açıklama yapan Merkel, yapılacak görüşmelerin Ukrayna krizi ile ilgili son görüşme olacağını belirterek en azından kanın durması için çaba göstereceklerini savundu.

Outin ile yapılacak görüşmeye Fransa Cumhurbaşkanı Françoise Hollande da katılacak.

Merkel, dün de Hollanda Cumhurbaşkanı Françoise Hollande ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir görüşme yapmıştı. ABD Dışişleri bakanı John Kerry de görüşmede bulunmuştu. Görüşmelerde Ukrayna'nın silahlandırılması da gündeme getirilmiş ve Beyaz Saray'ın bu konuyu gözden geçirdiği ifade edilmişti.

Kerry, Obama'nın danışmanları ile yapacağı istişareler neticesinde silahlandırılma konusunda bir karara varacağını söyledi. Diplomatik çözümü tercih ettiklerini savunan Kerry, "Fakat Rus tankları Ukrayna'dayken bu pek mümkün görünmüyor" dedi.

Silahlanma konusunun çok yakın bir zamanda karara bağlanacağı ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?