banner15

Merkel, 'Avrobon'u çözüm olarak görmüyor

Alman başbakan Angela Merkel, ikinci resmi televizyon kanalı ZDF’le yaptığı söyleşide Avrupa’nın problemleri için ortak tahvillerin (Avrobon) çözüm olmadığını söyledi

Merkel, 'Avrobon'u çözüm olarak görmüyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Borsalarda yaşanan iniş çıkışlara rağmen Alman hükümeti için ‘Avrobon’ çözümü bir tabu olmaya devam ediyor. Başbakan Angela Merkel, bunun Avro bölgesinde istikrar yerine ‘borçlar birliği’ne götüreceğini düşünüyor.

Alman ikinci resmi televizyon kanalı ZDF’e konuşan Merkel, ortak tahvil fikrinin borç krizine verilecek doğru bir cevap olmadığını, AB ve Avro bölgesindeki daha sıkı işbirliğinin tek çıkar yol olduğunu söyledi.

Siyasetin piyasalara göre belirlenmemesi gerektiğini savunan Merkel, her ülkenin borçlarını ödemek için çaba göstermesini talep etti. Ancak Alman başbakan gelecekte ‘Avrobon’ uygulamasına prensip olarak karşı olmadığını belirtti.

Avrupa ortak tahvillerinin tüm üye ülkelere ortak olarak ‘borçlu’ damgasının vurulmasına neden olacağını ifade eden Merkel, bu durumda çok yüksek borcu olan Yunanistan ve İtalya gibi ülkelere uygulanan faizlerin düşeceği, ancak Almanya gibi borcu az olan ülkelere uygulanan faizlerin de artmasına neden olacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35