banner39

Merkel: 'Avrupa stratejisini ortak belirler'

Alman Başbakan Merkel, Uluslar arası ekonomik büyüme talebleri karşısında Avrupa'nın ortak bir strateji belirleyeceğini söyledi.

Avrupa 19.06.2012, 14:40 19.06.2012, 14:40
Merkel: 'Avrupa stratejisini ortak belirler'

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel, Meksika'nın Los Cabos şehrindeki G20 zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Uluslar arası taleblere karşı ortak bir strateji belirleyeceğini söyledi. Merkel, iki günlük G20 zirvesinin gündeminde en başta ekonomik büyüme ve daha fazla iş imkanlarının sağlanması konularının yeraldığını vurguladı.

Bu konularda her kıtanın kendisine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini savunan Merkel, Avrupalıların problemlerini çözmek için 'kararlı bir şekilde' devam edeceklerini bildirdi. Bu çalışmanın, yapılanma reformlarını, bütçeyi sağlamlaştırmayı ve ekonomik büyümeye ivme kazandırmayı içerdiğini belirtti. Merkel, detayların Haziran sonunda yapılacak AB zirvesinde görüşüleceğini söyledi.

Merkel, zirve öncesinde Avrupa'nın genel ekonomik zayıflamadan sorumlu tutulmasını yanlış bulduğunu kaydetmişti. Bu konunun ABD Başkanı Obama ile G20 temsilcileri arasında yapılacak özel bir görüşmede tekrar masaya yatırılacağı bildirildi.

G20 gündeminde bir başka konu olarak, daha serbest bir dünya ticaretinin sağlanması ve yoksul ülkelerin gelişmesini hızlandırmak için para piyasalarının düzenlenmesi de yeralıyor. Merkel yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili olarak, ülkelerin gümrük vergisi uygulamalarıyla yaptıkları korumacılığa karşı mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Almanya, Los Cabos'daki zirvede, 2013'te sona eren, 'ticareti engelleyen tedbirlerin engellenmesi' konusunda yapılan antlaşmanın uzatılmasını sağlamak istiyor. Brezilya bu antlaşmaya kesinlikle karşı çıkan ülkelerin en başında yeralıyor.

Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin de Meksika'da yayınlanan 'El Universal' gazetesine verdiği demeçte, gümrük vergileriyle korumacılık uygulamasının tahammül edilebilir ölçülere düşürülmesi gerektiğini söyledi. Merkel, ayrıca para piyasalarında yapılacak yeni düzenlemenin 'gölge bankaları' da içermesi gerektiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?