banner15

Merkel, borçlu ülkelerden altın talebine karşı

Alman Çalışma bakanı’nın borç krizi ülkelerinden krediler karşılığında altın rezervlerinin depozit olarak alınması teklifine başbakan Angela Merkel karşı çıktı

Merkel, borçlu ülkelerden altın talebine karşı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman başbakan Angela Merkel, Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU’nun Avro Kurtarma Fonu ‘EFSF’ konusunda Berlin’de yaptıkları özel toplantıda Federal Çalışma bakanı Ursula von der Leyen tarafından teklif edilen borç krizindeki ülkelerin kredilere karşılık olarak altın rezervlerinin alınması önerisini kabul etmedi. Toplantıya katılanların verdiği bilgiye göre Merkel, ‘Bu çözümde ısrar etmemenizi tavsiye ederim.’ dedi.

AB ülkelerinin 21 Temmuz’da Brüksel’de yaptıkları zirvede Finlandiya ile Yunanistan arasında bir teminat antlaşması yapılmış, böylece Yunanistan için hazırlanan yeni yardım paketine Finlandiya’nın da katılımı sağlanmıştı.

Partili milletvekillerinden üçte birinin katılmadığı Berlin’deki Hristiyan Demokratlar Birliği olağanüstü toplantısında CDU’lu milletvekili Philipp Missfelder, Finlandiya’nın teminat talebi gibi Almanya’nın da aynı hakka sahip olduğunu söyledi. Alman ikinci televizyonu ZDF’e konuşan Missfelder, 21 Temmuz zirvesinde Alman hükümetinin bu şekilde yeni yardım paketini onaylamasını şaşkınlıkla karşıladığını, politikacıların vergi ödeyen vatandaşlarına karşı büyük bir sorumluluk taşıdığını belirtti. Missfelder, Yunan altın rezervlerinin depozit olarak alınmasının değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

CDU Parlamento grup başkanı Volker Kauder, Federal parlamentonun çoğunluğunun, Avro kurtarma fonu konusunda başbakanları Angela Merkel’e tam destek verdiklerini, hükümetin kararlarının da arkasında olduklarını söyledi.

Başbakan Merkel, Birliğin özel toplantısında 17 Avro ülkesinde çok sıkı bir tasarruf uygulamasına gidileceğini, Avrupa Yüksek Mahkemesi ‘EuGH’na da Avrupa Büyüme ve İstikrar Paketine uymayan üye ülkeler hakkında dava açma yetkisi verilmesi gerektiğini de gündeme getirdi. Merkel, Yüksek mahkemenin üye ülkelerin bütçelerini inceledikten sonra tasarruf programlarına uygun olmadığı kanaatine varırsa yeni bir bütçe hazırlanmasını talep edebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 13:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35