banner15

Merkel Çin'e 100 helikopter sattı

Almanya Başbakanı Merkel dün, üç günlük bir ziyaret gerçekleştirmek için Çin'e gitti. Merkel'in ziyaretinde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atıldığı belirtiliyor. İlk adım ise Çin'e satılan 100 helikopter

Merkel Çin'e 100 helikopter sattı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, birtakım temaslarda bulunmak üzere dün Çin'e gitti. Merkel resmi görüşmeler öncesi Çin Başbakanı Li Kıçiang ile biraraya geldi. 

Resmi bir ziyaret için yedinci kez Çin'e gelen Merkel, bugün yapılacak resmi karşılama ve toplantılar öncesi dün başkent Pekin'de Çin Başbakanı Li ile iki ülke ilişkilerini masaya yatırdı. 

Çin Başbakanı Li, yapılacak görüşmelerde iki ülke arasındaki karşılıklı güvenin teşviki başta olmak üzere, ticaret, finans, sürdürülebilir kalkınma ve kültür, uluslararası ve bölgesel konularda iletişim ve koordinasyon konularını görüşeceklerini söyledi. 

Almanya'yı Çin'in "önemli işbirliği ortağı" olarak tanımlayan Li, Pekin yönetiminin taraflar arasında kapsamlı stratejik ortaklığı teşvik etmeye hazır olduğunu belirtti. 

Li, görüşmede Çin'in kalkınmasıyla alakalı Merkel'e bilgi verirken, ulusal kalkınma ve halkın hayat şartlarının  Çin hükümetinin önceliği olduğunu vurguladı. 

Almanya Başbakanı Merkel de Çin ile ikili ilişkilerin "çok önemli" olduğunun altını çizerek, iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin sadece Çin ve Almanya'ya değil, dünyaya olumlu etkisi olacağını savundu. 

Çin ziyaretinin ilk ayağı olan Çıngdu şehrini "etkileyici" bulduğunu söyleyen Merkel, Almanya'nın Çin ile kapsamlı işbirliğini geliştireceğini ifade etti. 

Sohbet toplantısının ardından Li, konuk Başbakan onuruna resmi akşam yemeği verdi. 

Merkel, resmi temasları kapsamında bugün Çin Başbakanı Li ile resmi bir görüşme daha  yapacak.  Çin  ziyaretine dün ülkenin güneybatısındaki Sıçuan eyaletinden başlayan Merkel, Çin temasları  sırasında  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Meclis Başkanı Cang Dıciang ile de biraraya gelecek.

Ziyaretin ana gündem maddesini ekonomi konuları oluştururken, Merkel'e ziyareti sırasında kalabalık bir ekonomi heyeti ve iş adamı çevresi eşlik ediyor.

ÇİN'E 100 HELİKOPTER SATTI

Beraberinde geniş bir iş adamı heyeti ile 3 gün boyunca Çin’de temaslarda bulunacak olan Alman Başbakanı Merkel, ilk olarak Çinli meslektaşı Li Keqiang ile bir araya gelmişti. İki ülke liderleri bir arada olduğu sırada dev bir ticari anlaşma imzalandı. Airbus Grup, Çinli şirketlere 100 helikopter sattı.

Ziyaret sırasında Alman bir ajanın Amerikan istihbaratına bilgi verdiği iddiaları da gündeme geldi. Alman Başbakanı Merkel, iddiaların doğru olması durumunda Washington’la kurulan dostluk ilişkileri ile yaşananların ciddi bir tezat oluşturacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 17:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48