Merkel Çinli Başbakanı ağırladı, dev ihaleyi kaptı

Alman Başbakan Merkel, Çin hükümeti ile yapılan görüşmede biraz Hongkong eleştirisi yaptı, ancak görüşme sonucu iki ülke arasında milyarlık yeni ticari anlaşmalar yapıldı

Merkel Çinli Başbakanı ağırladı, dev ihaleyi kaptı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Merkel, Çinli meslektaşı Li Keqiang'ı Berlin'de ağırladı. Biraz Hongkong eleştirileri ile ısınan ortam, Çin'in 70 adet  A320 Airbus ısmarlaması ile sona erdi. Boeing firmasının ürettiği 737'lere alternatif olan A320 Airbus, Almanya'nın da ana ortakları arasındanda bulunduğu Avrupa ülkeleri tarafından üretiliyor. Her bir uçağın satış maliyetinin 100 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.

Berlin'de iki ülkenin hükümet üyeleri arasında yapılan görüşmede, Federal Alman Dışişleri Bakanlık sözcüsü, Çin'de gözaltına alınan 'Die Zeit' isimli haftalık derginin muhabiri hakkında açıklama istedi. Başbakan Merkel ve Çinli Başbakan Li Keqiang, görüşme sonrasında birlikte yaptıkları basın toplantısında Hongkong konusuna değindiler. Merkel, Pekin'in Hongkong konusundaki tutumunu eleştirerek, gösterinin olaysız yapıldığını ve böyle kalmasını umduğunu söyledi.

Li ise Hongkong özel idare hükümetini savunarak, halkın can ve malına zarar gelmemesi için gerekli tedbirleri alacağını belirtti. Hongkong'la ilgili meselelerin Çin'in içişleri olduğunu, tüm ülkelerin bağımsızlık prensibine saygı duyması gerektiğini hatırlattı.

Karşılıklı eleştirilere rağmen Almanya ve Çin hükümetlerinin ortak toplantısından sonra Federal Alman Başbakanlık binasında Çinle Avrupalı ve Alman firmalar milyarlarla ifade edilen büyük ticari anlaşmalar imzalandı.

Yapılan ticari anlaşmalarla Çin 70 adet A320 model Airbus yolcu uçağı ısmarladı. Almanya'nın dev otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Çinli ortağı ile anlaşmayı uzatırken, Daimler (Mercedes) de Çin'deki A ve B klas otomobil üretimini artırma izni aldı. Alman Başbakanlıkta toplam 9 büyük ticari anlaşma imzalandı.

Ticari anlaşmalara ilaveten Almanya ve Çin arasında yeni teknolojilerin geliştirilmesi konusunda daha sıkı işbirliğini öngören bir anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre iki ülke, teknoloji, bilimsel araştırma, eğitim, tarım alanlarında ve geliştirme politikalarında ortak çalışacaklar. Ayrıca Çin, yabancı şirketlerin ülke piyasasına girişlerini kolaylaştırma sözü verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35