banner15

Merkel, DDR'den kalma uçağı tercih ediyor

Alman başbakan Merkel, bazı havaalanlarında pistler çok kısa olduğundan iniş yapamayan başbakanlık jeti Airbus A340’ı kullanamıyor, eski DDR Devlet başkanı Honecker’den kalma uçağı tercih ediyor

Merkel, DDR'den kalma uçağı tercih ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da yayımlanan haftalık dergi ‘Der Spiegel’in haberine göre başbakan Angela Merkel, defalarca problem yaşadığı makam uçağı A340’ı kısa bir süre önce modernleştirildiği halde, yeniden düzeltmeler yapılması için Federal Savunma bakanlığına gönderdi.

Kısa bir süre önce Fransa’ya inişte tekerlekleri patlayan dev makam jetinin birçok ülkedeki havaalanı pistlerinin yeterince uzun olmaması nedeniyle iniş yapamadığı da ortaya çıktı. Spiegel’in Savunma bakanlığına dayanarak verdiği haberde ‘Konrad Adenauer’ isimli modern başbakanlık jetinin yeniden gözden geçirilmesi için zamana ihtiyaç olduğundan, eski doğu Almanya devleti DDR’de Honecker’in kullandığı 1990’dan kalma jet hizmete devam edecek.

Başbakanlığın hizmetindeki uçak filosunun modernleştirilmesine 2010 yılı Mart ayında başlanmıştı. Önce A319 tipi iki jet temin edildi. Bu ikisi doğrudan Waşington ve Pekin’e kadar uçabiliyor, ancak sadece 44 yolcu alabildikleri için büyük heyetlerin taşınmasında yeterli olmuyor. Alman başbakanın uzun yolculuklarında hükümet ve güvenlik üyeleriyle birlikte yaklaşık 30 kadar da medya temsilcisi, işadamı ve sivil kuruluş temsilcileri refakat ediyor.

Kontrollerin yapılmasından sonra yeni hizmete girecek olan A340 tipi dev jet ise Merkel’le birlikte 141 kişi daha alabiliyor. Alman Ordusu uçak hakkında ayrıntılı bilgi vermiyor, ancak her makam jetinde olduğu gibi bu uçakta da bir yatak odası ve bir toplantı odası bulunduğu tahmin ediliyor. Ayrıca yeni jet yerden havaya ve havadan havaya atılan roketlere karşı da savunma sistemleri ile donatılmış.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 15:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35