banner39

Merkel dokuz sene sonra Alman istihbaratında!

Alman Federal Başbakan Angela Merkel görevi boyunca 9 yıldan beri ilk defa iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatını ziyaret etti. Köln'de ırkçıların 49 polisi yaraladıkları gösteriyi ve neo-nazi cinayetlerini bir tarafa bırakan BKA şefi, 'İslamcı terör'e dikkat çekti

Avrupa 01.11.2014, 12:36 01.11.2014, 14:15
Merkel dokuz sene sonra Alman istihbaratında!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel, ırkçı terör örgütü ile ilgili yaptıkları hatalardan dolayı yoğun bir şekilde eleştirilen Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı çalışanlarını savundu. Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı BfV'nin Köln'deki merkezini dün ziyaret eden Merkel, istihbarat çalışanlarını överek, ülke güvenliğini sağlamak için çok önemli bir görev yaptıklarını söyledi.

Basın açıklamasından önce BfV'nin personel toplantısına katılarak bir konuşma yapan Merkel, Teşkilat Başkanı Hans-Georg Maassen'den, kurumun güncel durumu hakkında bilgi aldı. Merkel, teşkilatın günlük geniş kapsamlı çalışma boyutlarını gördüğünü belirterek, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının aşırı sağ ve sol gruplar ile selefi, radikal grup olarak adlandırılan Müslümanlar hakkında bilgi toplamak gibi klasik görevlerine dikkat çekti. Merkel, istihbarat kurumunun bu iş için çok hızlı bilgi analizleri yaptığını vurguladı.

Yeraltına girdiği10 yıllık süre içinde 8'i Türk, 10 kişiyi katleden, onlarca banka soyarak, Köln'de çok sayıda Türkün yaşadığı Keupstrasse'ye bombalı saldırı yapan ırkçı terör örgütü NSU hakkında, BfV'nin yaptığı büyük hatalar ve doğrudan neonazi gruplara yaptığı yardımlar ortaya çıkmış, bu yüzden istihbarat teşkilatı sert bir şekilde eleştirilmişti.

Alman Başbakan Merkel, bu konuda yaptığı açıklamada BfV'de, geçmişte yapılan hatalardan sonra önemli değişiklikler gerçekleştiğini, NSU suçlamalarından dolayı teşkilatta yeni bir reform süreci başlatıldığını söyledi. Ayrıca ırkçıları takip eden bölümün de daha güçlü hale getirildiğini bildirdi.

FEDERAL KRİMİNEL DAİRESİ BAŞKANINDAN 'İSLAMCI TERÖR' İDDİASI

Diğer taraftan basına bir açıklama yapan Alman Federal Kriminel Dairesi BKA'nın Başkanı Jörg Ziercke, 'İslamcı teröristler' olarak nitelediği 1000 kişinin Almanya'da bulunduğunu ve burada eylem yapabileceklerini öne sürdü.

Köln'de geçen hafta sonu İslam karşıtı gösteride 49 polisin ırkçılar tarafından yaralanmasını gözardı eden Ziercke, Almanya için en büyük tehlikenin 'İslamcı teröristler' olduğunu, bunların ya küçük gruplar halinde ya da ferdi olarak eylem yapabileceklerini iddia etti.

Doğrudan tehlikeli olarak görülenlerlerin sayısının ise 2010'daki 120'den şimdi 230'a yükseldiğini bildiren Ziercke, bunların büyük ölçüde şiddet eylemi yapabileceğini kaydetti. Nisbeten eylem yapabilir gibi ya da diğer eylemcilere lojistik destek verebilir gibi gördüklerinin sayısının ise 300 olarak tesbit edildiğini söyledi. BKA şefi, şu günlerde 450 kişi hakkında soruşturmanın devam ettiğini, 650 kişi hakkında da suçlamaların bulunduğunu bildirdi.

Ziercke, geçmişte 'İslamcı terör' adı verdiği eylemlerden de bahsederek bunları sıraladı. Birinci olarak 2006'da Köln'de içinde bomba olduğu bildirilen bir bavulun bulunmasını, ikinci olarak da 2011'de Frankfurt havaalanında Amerikan askerlerine yapılan saldırıyı zikretti. Son olarak da yine şaibeli bir olay olarak ortaya çıkan 2012'deki Bonn merkez istasyonunda içinde bomba yapımında kullanılabilecek malzeme bulunan bir çantanın etkisiz hale getirilmesinden bahsetti.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?