banner39

Merkel, Fransız aday Hollande'yi kabul etmedi

Alman Başbakan Merkel'in, Fransız Başkan adayı sosyalist Hollande'nin randevu talebini geri çevirdiği açıklandı.

Avrupa 06.03.2012, 10:51 06.03.2012, 10:51
Merkel, Fransız aday Hollande'yi kabul etmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nicolas Sarkozy'nin güçlü rakibi sosyalist François Hollande'nin Alman Başbakan Angela Merkel'le görüşme talebinin kabul edilmediği haberleri Sosyalist Parti tarafından doğrulandı. Hollande'nin partisi Sosyalist Parti'nin Genel Başkanı Martine Aubry, 'kibarlık icabı' adayları Hollande'nin Merkel'le görüşme talebinin Alman Başbakanlığı tarafından geri çevrildiğini bildirdi. Başbakanlık cevabında Merkel'in Hollande ile görüşmek istemediği ifade edildi.

Sarkozy ile Merkel'in Paris'te yaptıkları ortak basın toplantısından sonra Alman hükümeti, Fransız seçim kampanyasında doğrudan Sarkozy'yi desteklemekle suçlanmış, hükümet yetkilileri de bunu kabul etmemişti.

Ancak kısa bir süre önce haftalık 'Spiegel' dergisinin bir haberinde Merkel'in İtalya, İspanya ve İngiltere Başbakanlarıyla bir ittifak kurarak Fransız sosyalist aday Hollande ile görüşmeme kararı aldıkları duyuruldu. Alman hükümeti bu haberi de yalanladı.

Siyasi gözlemciler, Merkel ile diğer konzervatif Başbakanlar arasındaki ittifakın, Fransız aday Hollande'nin son AB zirvesinde kararlaştırılan 'Mali Pakt'ı yeniden değerlendireceği yönündeki açıklamalarından dolayı yapıldığını tahmin ediyorlar. Yirmibeş üye ülkenin evet oyuyla kabul edilen 'Mali Pakt' uzun ve yorucu bir çalışmadan sonra kararlaştırılabildi.

Fransa'da Devlet Başkanlığı seçimleri 22 Nisan'da yapılacak. Son anketlere göre Sarkozy oy oranını az da olsa artırdı, ancak sosyalist rakibi Hollande büyük bir farkla önde gidiyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?