banner39

Merkel: G7 gündeminde Rusya yaptırımları yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya'da gerçekleşen G7 Zirvesi öncesi Rusya'ya yaptırımları kaldırma gibi bir gündemin olmadığını söyledi.

Avrupa 27.05.2016, 10:26 27.05.2016, 11:27
Merkel: G7 gündeminde Rusya yaptırımları yok
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya'ya mevcut yaptırımları kaldırma gibi bir gündemin olmadığını belirtti.
 
Worldbulletin'in haberine göre, Merkel'in yaptırım açıklaması G7 Zirvesi'nin resmi müzakerelerindeki tebliğden önce geldi. Zirvenin sonuç tebliğinde ise G7 liderleri Ukrayna işgalinden dolayı Kremlin'e baskı sürecinin devam etmesi gerektiği mesajını verdi.

Geçtiğimiz günlerde Almanya'daki iş adamlarının Rusya ile güçlü iş bağlantıları sebebiyle, yaptırımların kaldırılması Alman basınında tartışılmıştı.

G7'den gelen sert mesajların, Rusya'nın yaptırımların kaldırılması noktasındaki ümitlerini tükettiğini belirtiliyor.
 
MERKEL'DEN YENİ STRATEJİ MESAJI
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel G7 ülkesi liderlerinin uluslararası konjönktürü güçlendirmek için izlenecek strateji konusunda uzlaşma sağladığını açıkladı. 
 
Merkel, Japonya, ABD, Kanada, Fransa, İngiltere ve İtalya liderleri ile yaptığı görüşmelerin ardından, G7 ülkelerinin bir 'ortak ekonomi inisiyatifi'ni kabul edeceğini belirterek, dünya ekonomisinin önünde bir dizi riskin bulunduğunu hatırlattı.
 
Zirveye katılan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk G7 liderlerine mülteci krizini çözmek için daha fazla katkı sağlamaya çağırdı. Tusk, "Uluslararası toplum bunun dünya çapında bir kriz olduğunu kabul etmeli ve dayanışma içinde olmalıdır" dedi. Coğrafi konumundan ötürü en büyük sorumluluğun Avrupa'nın payına düştüğünü kaydeden Tusk, mültecilerin ülkelere dağıtımı ve kabulünde Avrupa'nın yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi.
 
Hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı Japonya'daki G7 Zirvesi'nde terörizm ile mücadele ve internet üzerinden işlenen siber suçlardan korunma önlemlerine dair eylem planı imzalanacak. Cuma günü sona erecek olan iki günlük zirvede Suriye ve Ukrayna'daki savaşlarla, Avrupa'daki mülteci krizi, küresel ekonomik durgunluk, serbest ticaret ve iklimin korunması da ele alınacak.
 
İse-Şima'daki buluşmaya katılan ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'nın devlet ve hükümet başkanlarının güvenliği 23 bin polis tarafından korunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?