banner15

Merkel: Güçlü bir Avro'ya ihtiyaç var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Avro Bölgesi yeni bir sürece girmektedir. Avro'ya olan güveni tekrardan kazandırmak için çalışacağız" dedi.

Merkel: Güçlü bir Avro'ya ihtiyaç var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avro Bölgesi liderlerinin piyasaların güvenini kazanmak için büyük bir arzu ile çalışacaklarını ve ekonomik bağlarının güçlendirilmesi için güçlü bir avro'ya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Avro Bölgesindeki borç krizini görüşmek üzere Elysee Sarayı'nda bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransa ve Almanya'nın gelecek ay içinde finansal işlemler vergisi önerisinde bulunacağını belirten Cumhurbaşkanı Sarkozy, "İki ülke de avro'yu korumakta kararlı. Kamu borçlarını ve bütçe açıklarını azaltmayı planlıyoruz. Avro Bölgesi üyeleri, finansal dengelerini 2012'ye kadar taahhüt etmeli ve anayasalarına geçirmeli. Fransa ve Almanya olarak Avrupa'da özel sorumluluklar üstleneceğiz ve hemfikir olduğumuzu göstereceğiz" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel ise, "Ekonomik işbirliğinin ve bağlarının güçlendirilmesi için güçlü bir avro'ya ihtiyaç vardır. Avrupa Birliği yapısal fonlarının genişleyebilmesi için finansal işlemeler vergisine ihtiyaç bulunmaktadır. Avro Bölgesi liderleri, piyasaların güvenini kazanmak için büyük bir istekle çalışacaktır. Çünkü Avro Bölgesi yeni bir sürece girmektedir. Almanya ve Fransa olarak avro'ya olan güveni tekrardan kazandırmak için birlikte çalışacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 02:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35