Merkel: Henüz sürdürülebilir bir ateşkes yok

Almanya Başbakanı Merkel, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalara ilişkin, "Maalesef henüz daha sürdürülebilir bir ateşkes yok" dedi.

Merkel: Henüz sürdürülebilir bir ateşkes yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yapacağı görüşme öncesinde düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna'nın doğusundaki ihtilafın çözümü konusunda Minsk Anlaşması'nın önemli bir temel oluşturduğunu belirterek, Almanya ve Fransa'nın, Ukrayna'nın bu anlaşmayı yerine getirmesine yardım ettiğini söyledi.

Söz konusu anlaşmanın sağlanmasının üzerinden 1 yıl geçtiğine işaret eden Merkel, "Ancak maalesef henüz daha sürdürülebilir bir ateşkes yok" dedi.

Ateşkesin Minsk Anlaşması'ndaki tüm maddelerin yerine getirilmesi için ön şart olduğunu ifade eden Merkel, AB tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasının da bu anlaşmanın yerine getirilmesine bağlı olduğunu kaydetti.

Merkel, "Minsk Anlaşması'nın uygulanması ve böylelikle yaptırımların kaldırılması tüm taraflar için iyi olur. Ancak biz daha oraya gelmedik" ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko da Merkel ile yaptığı bu toplantının önemli bir sembolik değeri olduğunu belirterek, "Minsk Anlaşması'na rağmen Donbas'ta güvenlik sorunlarının çözülmemesi kötü ve korkunç bir durumdur. Bunun öncelikle çözülmesi lazım. Bizim tüm çabalarımıza rağmen Rusya ve oradaki onların vekilleri düşmanlığı sonlandırmaya katkı sağlamıyorlar" şeklinde konuştu.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların hala bombardımanlarını sürdürdüğüne işaret eden Poroşenko, "Ocak ayında yaklaşık bin 200 saldırı oldu. Yani günde 40. Tüm bu saldırıları Rus askerleri ve Rusların desteklediği ayrılıkçılar yaptı. Ayrılıkçılar Minsk Anlaşması'na göre kullanılmaması gereken ağır silahlar kullandı" dedi.

Poroşenko, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin de söz konusu Rusya yanlısı ayrılıkçıların illegal faaliyetlerini de izleyemediklerini belirtti.

Minsk Anlaşması'na bağlı kalacaklarını vurgulayan Poroşenko alternatifi olmayan bu anlaşmaya iki tarafın da uyması gerektiğini yineledi.

Poroşenko, Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Minsk Anlaşması'nın tümüyle uygulanmasına kadar sürdürülmesini istedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 19:54
banner53
YORUM EKLE

banner39