banner15

Merkel, Hırvatistan'ı övdü, Sırbistan'ı uyardı

Alman başbakan Merkel Hırvatistan ve Sırbistan’a gitti. Reformlar konusunda gösterdiği ilerlemeden dolayı Hırvatistan’ı överken, Kosova konusunda Sırp hükümetini uyardı

Merkel, Hırvatistan'ı övdü, Sırbistan'ı uyardı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman başbakan Angela Merkel, Zagreb’te Hırvatistan başbakanı Jadranka Kosor’la yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Almanya’nın bu ülkeyle olan ortaklıklarını derinleştirmek istediğini belirtti. Hırvat başbakandan AB’ye üye olabilmek için öngörülen reformların devam ettirilmesini talep eden Merkel,  Alman firmalarının Hırvatistan’la ticaret yapabilmeleri için hukuki zeminin hazırlanması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Hırvatlara güveninin giderek artmakta olduğunu ifade eden Merkel, Hırvatistan’ın reformlar konusunda gösterdiği gayret ve ilerlemelerden dolayı övgüde bulundu. Merkel bugün yapacağı Sırbistan gezisinde Sırplara Hırvatistan’ı örnek bir Adriyatik ülkesi olarak göstereceğini kaydetti. AB ile Hırvatistan arasındaki üyelik görüşmeleri Haziran ayı sonunda tamamlandı. Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013’ten itibaren AB’ye tam üye olacağı bildirildi.

Merkel, Hırvatistan’ın yaşadığı tecrübelerle bölgedeki anlaşmazlıkların giderilmesinde önemli bir rol üstlenebileceğini, özellikle Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginliğin giderilmesinde ve Bosna-Hersek’te bir hükümetin kurulmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Alman başbakan bugün Sırbistan’da yaptığı görüşmelerde Sırpların AB’ye daha fazla yaklaşmalarını istedi. Bunun için Sırbistan’a reformlara devam etmesi çağrısı yapan Merkel, Kosova ile ilgili problemin bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirtti. Merkel, Balkanların batısındaki ülkelerin de gerekli şartları yerine getirdiklerinde AB’ye alınabileceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 14:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35