banner39

Merkel, Hollande'a randevu vermiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa'da Sarkozy'e rakip olan Cumhurbaşklanı adayı Hollande'a randevu vermiyor.

Avrupa 07.03.2012, 02:16 07.03.2012, 02:16
Merkel, Hollande'a randevu vermiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için Sosyalist Parti'nin adayı François Hollande'a randevu vermiyor.

Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel'in ajandasında şimdiye kadar böyle bir randevunun öngörülmediğini belirterek, Alman hükümetinin her halükarda, Fransa'da yapılacak seçimi kazanan cumhurbaşkanıyla yakın ve iyi bir şekilde, güven içinde çalışacağını ifade etti.

Hollande'ın, Alman Sosyal Demokrat Partinin (SPD) geçen yılın kasım ayında yaptığı kurultaydaki konuşmasında, Almanya'da hükümet değişikliğinden yana olduğunu söylediğini hatırlatan Seibert, bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de Fransa'daki seçim kampanyasında cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'den yana olmasından kimsenin şikayetçi olmaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Merkel, Fransa'daki geçen cumhurbaşkanlığı seçiminde Sarkozy'nin rakibi olan Segolene Royal ile Berlin'de görüşmüştü.

Alman Der Spiegel dergisi, Merkel'in, İtalya Başbakanı Mario Monti, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile Hollande'a karşı bir ittifak oluşturduğunu yazmıştı.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?