banner39

Merkel hükümeti Atina'ya kolaylık planlıyor

Alman Başbakan Merkel, Yunanistan'a karşı seçim öncesi de sert tutumunu sürdürdü, ancak Federal hükümette Atina'ya karşı bazı kolaylıklar planlanıyor.

Avrupa 18.06.2012, 16:55 18.06.2012, 16:55
Merkel hükümeti Atina'ya kolaylık planlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Başbakan Angela Merkel, haftasonu Hessen Eyaletine bağlı Darmstadt şehrinde yaptığı konuşmada, Yunanistan'a mesajlar göndererek tasarruf konusunda aynı sert tutumunu sürdürdüğünü ortaya koydu.

Aynı zamanda Alman seçmenlere de hitab eder şekilde yaptığı konuşmasında Merkel, koalisyon hükümeti olarak Yunanistan'a şart koşulan tasarruf tedbirlerinde herhangi bir indirime gidilmeyeceği izlenimini verdi. Alman Başbakan her ne kadar, Atina'ya kabul ettirilen tasarruf hedeflerinde, kısıtlamalarda ve reformlarda hiçbir değişikliğin sözkonusu olmadığını ifade etse de, Federal Alman hükümetinde bazı strateji uzmanlarının Yunanistan'a daha fazla zaman verilmesi gerektiği üzerinde durdukları, Merkel'in de buna razı olduğu bildirildi. Böylece Merkel, AB'nin sert tasarrufçusu imajını sürdürürken, ortaya koyduğu şartlar da zamanla yerine getirilecek.

Yunanistan'ın Avro birliğinden ayrılması, Merkel'in Almanya'da yaklaşan genel seçimlerde 'ihtiyatlı Avro kurtarıcısı' imajını kaybetmesine yolaçabilir. Ancak Merkel'in seçim kaygısıyla, Avro krizi konusunda çok fazla yumuşak bir tavır da almaması gerekiyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?