banner39

Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılmasını istemiyor

Alman Başbakan Merkel, İngiltere'nin AB'de kalması gerektiğini ve bunun önemli olduğunu söyledi.

Avrupa 03.06.2014, 17:46 03.06.2014, 17:46
Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılmasını istemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, AB Komisyon başkanlığı konusunda İngilizlerin muhafazakar aday Jean-Claude Juncker'e karşı itirazlarına rağmen, İngiltere'nin AB'de kalması gerektiğini savundu. Merkel, bu yüzden kendisinin desteklediği Juncker'in büyük bir uzlaşma ile seçilmesi için gayret sarfedeceğini söyledi. Federal koalisyon hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD ise Başbakan Merkel'in, İngilizlere karşı tavizkar olmamasını istedi.

Berlin'de yaptığı açıklamada Merkel, tartışmalı kararlara rağmen AB'nin üst yöneticilerinde 'Avrupa ruhu'nun korunmasına önem verdiğini, bunun sağlanması için zamana ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Alman Başbakan Avrupa Konseyinde AB Komisyonunun önümüzdeki 5 yıllık programı konusunun da ele alınması gerektiğini bildirdi. Juncker'in adaylığını desteklediğini tekrarlayan Merkel, yaptığı görüşmelerde, Konsey'de çoğunluğun oyunu alabilmesi için büyük gayret gösteridiğini kaydetti.

Alman haftalık dergisi Spiegel'de çıkan bir haberde, İngiliz Başbakan David Cameron'un son AB zirvesinde Merkel'e, Juncker'in AB Komisyon Başkanlığına seçilmesi halinde İngiltere'nin AB'de daha fazla kalmasını garanti edecemeyeceğini söylediği bildirildi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?