banner39

Merkel, Irak Başbakanı İbadi ile görüştü

Merkel, "Biz, Irak’ın tarafında yer almak istiyoruz" dedi. İbadi ise, "IŞİD’i mağlup edecek durumda ve kararlılıktayız. Onları yeneceğiz" diye konuştu.

Avrupa 06.02.2015, 15:55 06.02.2015, 15:55
Merkel, Irak Başbakanı İbadi ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Irak'ın yanında yer almak istediğini söyledi.

Merkel, başkent Berlin’de Irak Başbakanı Haydar El-İbadi ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, IŞİD ile mücadelede Irak’taki merkezi hükümetle istişare ederek peşmergelere eğitim ve silah desteğini verdiklerini hatırlattı.

Kapsayıcı bir hükümetin oluşturulmasıyla sorunların çözüleceğine ve IŞİD ile mücadelenin kazanılacağına inandıklarını belirten Merkel,  bu konuda Irak’ta kurulan hükümetin ilk başarılarının görüldüğünü kaydetti.

"Biz, Irak’ın tarafında yer almak istiyoruz" ifadesini kullanan Merkel, görüşmede askerlerin eğitimi, ekonomik ilişkiler ve emniyet teşkilatının eğitimi konularını ele aldıklarını kaydetti.

İbadi’nin askeri malzeme konusunda eksiklikler yaşandığını ifade ettiğini söyleyen Merkel, görüşmede Almanya’nın daha fazla yardım yapması konusunda somut karar alınmadığını, ancak gece dürbünleri ve kış giysilerin gönderilebileceğini söyledi.

Yabancı savaşçılar konusunda daha fazla ne yapılabileceği yönündeki soruya karşılık Merkel, bu konuda BM’de alınan kararların Almanya'nın yasalarında uygulanmaya başlandığını, diğer ülkelerle özellikle Türkiye ile işbirliğini geliştirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Merkel, Münih Güvenlik Konferansı kapsamında yarın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesut Barzani ile bir araya geleceğini de kaydetti.

Irak Başbakanı İbadi de Almanya ile derin ilişkilere sahip olduklarını belirterek, Almanya ve Irak istihbarat servislerinin dünyanın değişik bölgelerinden Suriye’ye, oradan da Irak’a gelen yabancı savaşçılar konusunda işbirliği yaptığını söyledi.

Terör örgütlerinin eylemlerde kullanmak üzere özel silah geliştirdikleri istihbaratını aldıklarını belirten İbadi, bu nedenle IŞİD’e karşı mücadelede daha fazla işbirliğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

IŞİD’den kurtarılan bölgelerin kontrol edilmesi için Irak güvenlik birimlerinin, özellikle de polislerin eğitilmesine ihtiyaç duyduklarını vurgulayan İbadi, askerlerin terk ettiği bölgelerde polisin güvenliği sağlamasını hedeflediklerini, bu konuda Almanya’nın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydetti.

"IŞİD’i mağlup edecek durumda ve kararlılıktayız. Onları yeneceğiz" diyen İbadi, "Onları hızla mağlup etmek için uluslararası ittifakın yanımızda olmasına ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

İbadi, Musul’un IŞİD’den kurtarılması için planları olup olmadığı yönündeki soruya, "Musul’un kurtarılması için stratejik plan 6 ay önce hazırlandı. Operasyonun yönetimini de atadık. Plan ayrıntılı bir şekilde geliştirildi. Ben çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum, ancak Peşmerge ve Irak askerlerinin donatılması temeli üzerinde kapsamlı bir plan" yanıtını verdi. Bunun Irak merkezi hükümeti ile IKYB hükümeti arasında askeri güvenlik ve istihbarat alanında en yüksek düzeyde koordinasyonunu kapsadığını belirten İbadi, Musul’un kurtarılması için ilişkilerin en yüksek düzeyde koordine edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hava korunmasının sağlanması ve lojistik malzemeleri almak için de uluslararası ittifakla daha yoğun işbirliği yapacaklarını belirten İbadi, tüm alternatifleri hesaplamadan Musul’da bir savaşa girişmek istemediklerini kaydetti.

Uluslararası ittifakın desteği olmadan IŞİD ile mücadeleyi kazanamayacaklarını ifade eden İbadi, Irak'ın IŞİD ile karada savaşan tek ülke olduğuna dikkati çekti.

Bu nedenle sürekli desteğe ihtiyaç duyduklarını belirten İbadi, "Gerekli desteği aldığımızda IŞİD’i rekor zamanda yenmeyi başarabiliriz" ifadesini kullandı.

İbadi, Irak'ta ekonomik reform yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?