Merkel, ırkçı NPD konusunda uyardı

Almanya'da ırkçı parti NPD'nin kapatılması konusunda Eyalet İçişleri Bakanları anlaştı, ancak Başbakan Merkel, acele edilerek kapatma girişiminin başarısız olmasına karşı uyardı.

Merkel, ırkçı NPD konusunda uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da ırkçı parti NPD'nin kapatılması yönündeki girişimde acele edilerek başarısız bir sonuca varılmaması için Başbakan Angela Merkel'den acele edilmemesi uyarısı geldi. Başbakanlık basın sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan açıklamada, kapatma davası açılmadan önce 'çok çok iyi bir gerekçelendirme'nin şart olduğu, ırkçı partinin kapatılması konusunda tekrar yaşanacak bir başarısızlığın ağır sonuçlar getireceği bildirildi.

Alman Başbakan'ın önceden olduğu gibi ırkçı parti NPD'nin 'yabancı düşmanı, antisemitik, Anayasaya karşı ve tamamiyle karşı demokratik' olduğu yönündeki görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi.

Eyalet İçişleri Bakanları bugün Berlin'de biraraya gelerek ırkçı partinin kapatılma konusunda tekrar bir görüşme yapıyorlar. Daha önce 2003 yılında yapılan bir girişim, Anayasa Mahkemesi'nin parti içinde çalışan neonazi ajanlardan dolayı davayı geri çevirmesiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bugün Eyalet İçişleri Bakanlarının toplantısında 1 Nisan'dan itibaren NPD'nin içine yerleştirilmiş ajanların geri çekilmesi kararlaştırılacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 13:41
banner53
YORUM EKLE

banner39