banner15

Merkel, İsrail karşıtı Yahudilerle dolaylı görüştü

Alman Başbakan Merkel'in bir memurunun İsrail devletine karşı Yahudilerle görüştüğü bildirildi.

Merkel, İsrail karşıtı Yahudilerle dolaylı görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Başbakanlığından bir görevlinin, 27 Ocak'ta 'Uluslararası Holokaust Günü'nde, İsrail devletine karşı olan 'Neturei Karta' isimli Ortodoks Yahudi tarikatın temsilcisi Haham Yisroel Dovid Weiss'la görüştüğü bildirildi.

Federal hükümet sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Haham Weiss'in geçen hafta Federal Başbakanlıkta bir görüşme yaptığı, ancak bu görüşmenin bir tarikat temsilcisi olarak değil de şahsi bir görüşme olduğu belirtildi.

Sözkonusu görüşme haberi 'Neues Deutschland' isimli bir gazetenin internet sitesinde de yayınlandı, ancak daha sonra kaldırıldı. Gazete haberinde Haham Weiss'la birlikte yayıncı Christoph Hörstel'in de görüşmeye katıldığı, bu kişinin görüşlerine gazetede yer vermek istenmediğinden haberin daha sonra kaldırıldığı bildirildi.

Weiss'ın temsil ettiği Ortodoks Yahudi tarikat, siyonizmin ve İsrail'in ortadan kaldırılması için mücadele ediyor. Bu yüzden Yahudi gazeteciler tarafından Alman Başbakanlığının bir memurunun görüşmesi, Merkel'in İsrail'le özel ilişkilere zarar vermek istediği, böylece Almanya'yı Holokaust nedeniyle taşıdığı tarihi görevden kurtarmayı amaçladığı şeklinde yorumlandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jigal Palmor, Berlin'deki İsrail Büyükelçiliğine bir talimat gönderdiklerini, şüpheli görüşme hakkında Alman Başbakanlıktan açıklama taleb edilmesini istediklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 12:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48