banner39

Merkel: 'İsviçre ile her şey devam ediyor'

Merkel ve İsviçre Cumhurbaşkanı Burkhalter, görüşme sonrası yaptıkları basın açıklamasında hiçbir şeyi durdurmadıklarını belirttiler.

Avrupa 19.02.2014, 11:33 19.02.2014, 11:33
Merkel: 'İsviçre ile her şey devam ediyor'

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

İsviçre'de yapılan halk oylaması ile yabancılara kota uygulanması yönünde alınan karara AB'den tepki gelmiş, Hırvatistan'la imzalaması gereken serbest dolaşım hakkı protokolünü imzalamadığı sürece İsviçre ile görüşmelerin durdurulduğu bildirilmişti.

Ancak şimdi Almanya'nın başkenti Berlin'de İsviçre Cumhurbaşkanı Didier Burkhalter'le görüşen Başbakan Angela Merkel, tartışmalı referandumdan sonra aşırı tepki gösterilmesine karşı uyardı. Burkhalter'le ortak yaptığı basın toplantısında Merkel, İsviçre ile AB arasındaki ilişkilerin hızlı bir şekilde bozulmaması gerektiğini, referandum sonucuna üzülmekle birlikte karara saygı duyduğunu söyledi.

Tarafların çok iyi düşünerek görüşmeleri gerektiğini vurgulayan Merkel, İsviçre ile AB arasındaki münasebetlerin mümkün olduğunca sıkı bir şekilde devam etmesi gerektiğini savundu. Yabancılara kota uygulaması kararının 3 yıl sonra yürürlüğe gireceğine işaret eden Alman Başbakan, bu sürenin makul çözümler bulmak için değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İsviçre Cumhurbaşkanı Burkhalter ve Alman Başbakan Merkel, İsviçre halk oylaması sonucundan iki ülke ilişkilerinin olumsuz etkilenmesini istemiyor. Her iki lider de iki ülke arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerin daha da yoğunlaştırılması gerektiğini ifade ettiler. Burkhalter iki ülke arasındaki yıllık 75 milyar Dolarlık ticari hacme dikkat çekerek, İsviçre'de 350 bin Almanın çalıştığını ve insanlar arası ilişkilerin de çok önemli olduğunu söyledi. Henüz yabancılara kota uygulamasının başlamadığını ve serbest dolaşımın devam ettiğini belirten Burkhalter, şimdi herşeyi durdurmak için hiçbir neden bulunmadığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?