banner39

Merkel: Katar IŞİD'e karşı müttefikimiz

Alman Başbakan Merkel, Katar Emiri ile yaptığı görüşmeden sonra basına verdiği demeçte Katar'ı IŞİD'e karşı müttefikleri olarak gördüğünü söyledi.

Avrupa 18.09.2014, 17:29 18.09.2014, 17:29
Merkel: Katar IŞİD'e karşı müttefikimiz

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Katar Emiri Temim bin Hamad el-Sani ile dün yaptığı görüşmeden sonra basına verdiği demeçte, Katar'ın IŞİD'e karşı mücadelede bir müttefik olduğunu söyledi. Aşırılarla mücadelenin Katar'ın da menfaatine olduğunu belirten Merkel, IŞİD'in eylemlerine dikkat çekerek, farklı düşünenlere karşı bu tür hoşgörüsüzlük, vahşet ve savaşa karşı geniş bir ortaklığın sözkonusu olduğunu kaydetti.

El-Sani de IŞİD savaşçılarına mali yardım yaptıkları yönündeki suçlamaları kabul etmediğini, Katar'ın hiçbir zaman terör örgütlerini desteklemediğini, bundan sonra da desteklemeyeceğini söyledi. El-Sani daha önce Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'la yaptığı görüşmede de El-Kaide ve IŞİD'le bir ilgilerinin olmadığını vurgulamıştı.

Katar, Filistin'de Hamas'ı ve Irak ile Suriye'de IŞİD'i desteklediği gerekçesiyle batı tarafından eleştiriliyor. Fakat Katar geçen hafta diğer 9 Arap ülkesiyle birlikte IŞİD'e karşı mücadelede ABD'nin yanında yeraldıklarını ve ABD'nin IŞİD'e karşı hazırladığı planlara destek vereceklerini bir anlaşma ile deklare etti. Arap ülkeleri, IŞİD'in yeni savaşçı kazanmasına ve mali yardım almasına karşı mücadele edeceklerine ve tahrip edilen bölgelerin yeniden inşaasına yardım edeceklerine dair ABD'ye söz verdiler.

Alman Başbakan Merkel, Cumhurbaşkanı Gauck'un da El-Sani'ye hatırlattığı, 2022'deki Dünya Futbol Şampiyonası hazırlıklarında işçilere yapılan kötü muamele konusuna değinerek, yabancı işçilere iyi davranmaları uyarısında bulundu. Basına verdiği demeçte Merkel, El-Sani'ye Almanya'nın Katar gibi zengin bir ülkede daha iyi çalışma şartları arzu ettiğini açık bir şekilde söylediğini aktardı. El-Sani de ülkesinin hatasız olmadığını ve yabancı işçiler için daha fazla şeyler yapabilmek için gayret ettiklerini bildirdi.

Merkel, Katar Emiriyle görüşmsinde Katar'ın Almanya'da daha fazla yatırım yapması ve daha fazla siparişler vermesi için de hatırlatma yaptığını, özellikle enerji sektöründeki ortak çalışmaları daha da genişletmek istediklerini dile getirdiğini belirtti. Rusya ile AB ve Almanya arasında Ukrayna krizinden dolayı devam eden gaz krizi, Katar gibi dünyada üçüncü büyük gaz üreticisi bir ülkeyi daha da önemli kılıyor.

Yatırımcı olarak da Katar Almanya için çok önemli bir partner. Katar, yaklaşık 14 milyar Avro ile Almanya'da en fazla yatırım yapan Arap ülkesi. Katarlı yatırımcılar, Alman holdingleri 'Volkswagen', 'Deutsche Bank', 'Siemens' ve 'Hochtief'e ortak.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?