banner39

Merkel, kendisine yönelik BND suçlamalarını reddetti

Alman Federal Başbakan Merkel, BND skandalıyla ilgili olarak kamuoyunu yanılttığı yönündeki iddiaları reddetti.

Avrupa 12.05.2015, 17:38 12.05.2015, 17:38
Merkel, kendisine yönelik BND suçlamalarını reddetti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, dış istihbarattan sorumlu BND'nin Amerikan istihbarat örgütü NSA için Avrupa'da casusluk faaliyetleri yapmasıyla ilgili olarak, Federal Başbakanlığa yapılan suçlamaları geri çevirdi. Merkel, geçen yıllar içinde Federal Başbakanlığın istihbaratla ilgili konularda 'en iyi bilgiler ve en rahat bir vicdanla' çalıştığını söyledi.

Merkel, dün Berlin'de yaptığı açıklamada, yukarıdaki ifadelerinin Başbakanlık Bakanlığı görevi yapan Peter Altmaier, selefi Ronald Pofalla ve Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere için de geçerli olduğunu belirtti.

Alman Federal Başbakan açıklamasında, federal hükümetin ABD ile sanki bir 'No Spy', karşı casusluk anlaşması yapılıyormuş gibi kamuoyunu yanılttığı yönündeki suçlamaları da kabul etmediğini bildirdi.

Merkel, ABD ile böyle bir anlaşma fikrinin, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın NSA hakkında binlerce gizli bilgiyi dünya kamuoyuna duyurduğunda, NSA'nın kendi cep telefonunu dinlediğinin de ortaya çıkması üzerine geliştirildiğini kaydetti.

Geçen hafta sonu Alman basınında yeralan haberlerde, ABD'nin o zamanlar, bir karşı casusluk anlaşması yapmaya hazır olmadığını bildiren belgeler bulunduğu belirtilmişti. Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, dünkü açıklamada, bu konuda geçmişte en iyi bilgiler ve rahat bir vicdanla kamuoyunu bilgilendirdiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?