banner39

banner35

Merkel: Kibarlığımın Yunanistan'a faydası yok!

Alman Federal Başbakan Merkel, Yunan Başbakan Çipras'a karşı sert davrandığı yönündeki eleştirilere cevap vererek, kibarlığın bir faydasının olmadığını söyledi.

Avrupa 17.08.2015, 11:04 17.08.2015, 16:51
Merkel: Kibarlığımın Yunanistan'a faydası yok!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, resmi ikinci televizyon kanalı ZDF'le yaptığı yaz röportajında, Yunanistan tutumuyla ilgili kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi. Yunan Başbakan Alexis Çipras'a neden sert davrandığını açıklayan Merkel, 'İki ya da üç yıl sonra durum şimdikinden daha kötü olacaksa, şimdi birbirimize kibar davranmanın hiçbir faydası olmaz.' dedi.

Yunan hükümetinin Almanya gibi birçok başka bazı ülkelerin gösterdiği sert tavır sayesinde çizgisini değiştirdiğini ifade eden Merkel, bu değişikliği Alman federal hükümetine ve aynı zamanda Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'ye borçlu olduklarını söyledi. Bu sert tavır Almanya'nın imajını olumsuz etkilemedi mi yönündeki soruya verdiği cevapta Merkel, İrlanda ve Portekiz gibi ülkelerden çok büyük destek gördüklerini belirtti.

Alman Federal Başbakan Merkel, Yunan hükümetinin gerçekten reformlarla ayakta durabileceğini anladığını, ancak bu gayretin devam edip etmeyeceğini zamanla göreceklerini, tünelin ucunda ışık görülmek isteniyorsa çalışmaların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Avro krizinin çok uzun sürdüğünü belirten Merkel, reformlar olmadan bu krizden kurtulup daha güçlü çıkmanın mümkün olmadığını ifade etti. Merkel, Yunanistan'ın borçlarını ödemesine kolaylık gösterilmesini uygun bulurken, borçlardan birkısmının silinmesini kesinlikle kabul etmediğini açık bir şekilde ortaya koydu. Merkel, kredi faiz ve ödeme sürelerine bakıldığında bazı kolaylıkların sağlanmasının mümkün olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?