Merkel: Kırım'da referandum gayrımeşru

AB, kısa süre içerisinde Ukrayna'daki geçici hükümetle Ortaklık Anlaşması'nın siyasi kısmını imzalayacağı sinyali verdi.

Merkel: Kırım'da referandum gayrımeşru

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kırım'da referandum düzenleme kararının "gayrıumeşru ve anayasaya aykırı olduğunu" söyledi.

AB zirvesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Merkel, Rusya ile Ukrayna krizinin çözümünde siyasi diyalog yoluyla ilerleme sağlayamazlarsa vize yasağı ve malvarlığı dondurulması yaptırımına gideceklerini, potansiyel ekonomik yaptırımların detaylarını ise henüz kararlaştırmadıklarını dile getirdi.

Merkel, AB'nin günler ve haftalar içinde Ukrayna'daki mevcut geçici hükümetle Ortaklık Anlaşması'nın siyasi kısmını imzalayabileceğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da "Rusya ile görüşmeler hızla sonuç vermezse (Rus yetkililerin) malvarlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı yaptırımlarına yöneleceklerini" belirtti.

Cameron, Rusya'nın Ukrayna'da daha da ilerlemesi ya da komşusunu istikrarsızlaştırma faaliyetlerini artırması halinde çok ağır ekonomik sonuçlarla karşılaşacağı uyarısında bulundu.


Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 20:46
banner53
YORUM EKLE

banner39