banner39

Merkel: 'Kriz bitmedi, reformlara devam'

Alman Başbakan Merkel özel televizyon kanalı RTL ve ntv ile yaptığı mülakatlarda AB'de reformların devam etmesi gerektiğini ve uzun vadede hep borçla yaşamanın mümkün olmayacağını söyledi.

Avrupa 11.12.2012, 11:23 11.12.2012, 11:23
Merkel: 'Kriz bitmedi, reformlara devam'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, özel televizyon kanalları RTL ve n-tv (Alman) ile yaptığı mülakatlarda daha fazla reforma ve AB ülkeleri arasında daha sıkı işbirliğine ihtiyaç bulunduğunu belirtti. AB'nin yeterince rekabet gücüne sahip olmadığını ifade eden Merkel, sahip olunan refah düzeyini elde tutabilmek için daha fazla ekonomik büyüme gerektiğini vurguladı. Özellikle daha fazla iş imkanı sağlamak için büyümenin şart olduğunu belirten Merkel, hep borçla yaşamanın mümkün olmadığını söyledi.

Borç krizinde AB ülkeleri arasında daha fazla dayanışma taleb eden Merkel, Avro grubunda henüz istenilen ortaklaşmanın sağlanamadığını, ancak bu hedefe doğru iyi bir yolda bulunduklarını kaydetti.

Fransa Devlet Başkanı Hollande'ın görüşünden farklı olarak Merkel, kriz konusunda endişeler taşımaya devam ediyor. Hollande bir süre önce krizi geride bıraktıklarını söylemişti. Bu konuda dikkatli olduğunu bildiren Merkel, dikkatli ve iyimser olduğunu söyledi. Uluslararası camianın Avronun kendisini savunacağını anladığını, ancak rekabet gücünü sağlamak için birçok Avro ülkesinde daha fazla reform gerektiğini savundu.

AB içinde de birbirlerine karşı biraz daha sert ve açık olunmasını isteyen Merkel, dostluk dairesinde dayanışmanın da bir tarafa bırakılmadan hakikatleri söylemenin daha iyi olduğunu dile getirdi.

AB'ye Nobel Barış Ödülü verilmesine de değinen Alman Başbakan, haberi aldığında çok duygulandığını ve bunun 'inanılmaz cesaret verici' olduğunu belirtti. Merkel, özellikle bugün politikada aktif olanların bırakmamaları için bu ödülün çok cesaret verici olduğunu vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü